FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - UTA 1-0

Mircea Rednic acuză arbitrajul, după eliminarea din Cupa României Betano: „Ei n-au înscris niciun gol și au câștigat!”

Mircea Rednic / foto: Raed Krishan +22   FOTO
Mircea Rednic / foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat joi, 27 aprilie 2023 21:35 / Actualizat joi, 27 aprilie 2023 22:02

Mircea Rednic, proaspăt instalat la UTA, a debutat cu eșec pe banca „Bătrânei Doamne”, 0-1 cu Universitatea Cluj, în semifinala din Cupa României Betano. Arădenii au ratat astfel șansa de a juca cu trofeul pe masă și rămân cu speranța că vor reuși să evite retrogradarea în Liga 2.

La finalul meciului, tehnicianul în vârstă de 61 de ani a contestat în termeni duri arbitrajul. Sesizat de Istvan Kovacs din camera VAR, „centralul” Horia Mladinovici și-a întors deciziile de pe teren și le-a anulat un gol arădenilor la 0-0, apoi a dictat penalty-ul care a decis partida în favoarea clujenilor

Cum au devenit granzii din play-off susținătorii lui U Cluj peste noapte » Scenariul prin care FCSB și CSU Craiova ar profita direct în acest moment
U Cluj - UTA 1-0

Mircea Rednic consideră că penalty-ul care a decis U Cluj - UTA a fost inventat: „Ei n-au dat niciun gol”

„Eu zic că am făcut un meci bun. Am dat și gol, n-am primit niciun gol. Nu se poate! Vorbim de fotbal, de plăcerea fotbalului. Miron s-a împiedicat de iarba aia hibrid. Normal că s-a împiedicat, apoi a fost atins, da. Ei n-au dat gol, n-au dat șut pe poartă în repriza a doua.

N-am ce să le reproșez jucătorilor mei, cred că ar fi trebuit să mai înscriem de două ori. Cred că meritam să ne calificăm. Meciul n-a fost decis de VAR, VAR-ul doar l-a chemat pe arbitru să decidă. El a decis. E greu în situația în care suntem. E stres mult. Toată lumea își dorea să ne calificăm în finală, dar nu mai putem schimba nimic.

Repet, noi am dat gol și ne-a fost anulat. Ei n-au înscris niciun gol și au câștigat. Jucătorii mei au reacționat foarte bine în aceste două zile, îi felicit. Am rămas cu un gust amar și am înțeles că nu e prima oară când se întâmplă. Sunt oameni care au făcut deplasarea, care suferă, sunt jucători care se pregătesc. Nu poți să intervii așa într-un joc! Ăia în Anglia stau numai la VAR? N-am ce să mai zic ”, a spus Rednic, la microfonul Orange Sport.

Ce nu mi-a plăcut? Nu știu ce să zic, n-am ce să reproșez cuiva anume. Schimbările au fost făcute în urma unor discuții, i-am rugat pe jucători să-mi spună unde dau randamentul maxim. Îi doresc lui Neluțu Sabău să câștige Cupa, dacă n-am putut noi

- Mircea Rednic, antrenor UTA

Cele două faze controversate din U Cluj - UTA:

• Postolachi izbutise să deschidă scorul în minutul 15 al partidei pe pe Cluj Arena, dar VAR-ul a anunlat golul „Bătrânei Doamne”. Chemat de Istvan Kovacs la margine, „centralul” Horia Mladinovici a analizat faza aproximativ 4 minute și a considerat că între Miron și Postolachi a existat un contact la nivelul picioarelor, anulând reușita vârfului oaspeților.
  • În minutul 34, Ubbink a venit în viteză și l-a busculat pe Remacle în interiorul careului arădenilor. Mladinovici n-a remarcat nicio neregulă nici de această dată și a lăsat jocul să meargă. Istvan Kovacs l-a chemat să analizeze faza. Au trecut alte 4 minute înainte de a lua decizia finală: penalty pentru U Cluj. Dan Nistor a transformat, în ciuda protestelor vehemente venite din tabăra lui Mircea Rednic.

FOTO. Imagini spectaculoase surprinse de Raed Krishan la semifinala U Cluj - UTA

+18 FOTO

FOTO Virgiliu Postolachi, gesturi vulgare pe teren, în semifinala Cupei cu U Cluj

VIDEO + FOTO U Cluj - Sepsi e finala Cupei României Betano 2023! „Șepcile” i-au stricat debutul lui Rednic la UTA

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL