FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  PROGRAM

S-a stabilit programul primei etape din Cupa României Betano: când se dispută Dinamo - FCU Craiova și FC Bihor - FCSB

S-a stabilit programul primei etape din Cupa României: când se dispută Dinamo - FCU Craiova și FC Bihor - FCSB

Articol de GSP - Publicat luni, 18 septembrie 2023 11:09 / Actualizat luni, 18 septembrie 2023 11:17

Federația Română de Fotbal a publicat programul complet al primei etape din Cupa României. Doar în 4 din cele 12 meciuri se vor întâlni echipe din prima ligă. Partidele se vor disputa pe terenul formației mai slab clasate în sezonul precedent. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în faza sferturilor de finală.

Cupa României, Grupa A

Din grupa A fac parte Progresul Pecica, Corvinul Hunedoara, FC Hermannstadt, Sepsi OSK, Petrolul Ploiești și Chindia Târgoviște.

În prima etapă, toate cele trei meciuri din această grupă se vor juca pe 27 septembrie:

• 14:00 Progresul Pecica (L3) – Petrolul Ploiești
  • 17:00 Corvinul Hunedoara (L2) – Chindia Târgoviște (L2)
  • 18:30 FC Hermannstadt – Sepsi OSK

Hermannstadt și Sepsi se vor reîntâlni după aproximativ o lună de la remiza cu scorul de 1-1, din etapa a șasea a Superligii.

Etapa 2: Chindia - Petrolul, Corvinul - Sepsi, Progresul Pecica - Hermannstadt
Etapa 3: Petrolul - Sepsi, Chindia - Hermannstadt, Progresul Pecica - Corvinul

Cupa României, Grupa B

Grupa B este alcătuită din CSA Steaua, CSM Alexandria, FC Botoșani, Rapid București, CFR Cluj și Universitatea Cluj.

Meciurile din prima etapă a acestei grupe se vor juca pe data de 28 septembrie:

• 16:15 CSA Steaua (L2) – Universitatea Cluj
  • 18:30 CSM Alexandria (L2) – CFR Cluj
  • 21:00 FC Botoșani – Rapid București

Rapid a primit vizita botoșănenilor în etapa a treia a Superligii, iar meciul s-a terminat cu scorul de 2-2. Dugandzic (29 de ani) deschidea atunci scorul din penalty în prima repriză, iar în minutul 82 restabilea egalitatea, după ce Botoșani marcase două goluri în doar 9 minute. Croatul s-a transferat între timp la Al Taee, în Arabia Saudită, pentru suma de 2 milioane de euro.

Etapa 2: U Cluj - CFR Cluj, CSA Steaua - Rapid, CSM Alexandria - FC Botoșani
Etapa 3: Rapid - CFR Cluj, FC Botoșani - U Cluj, CSM Alexandria - CSA Steaua

Cupa României, Grupa C

Din Grupa C fac parte Zalău, Oțelul Galați, FC Bihor, „U” Craiova 1948, Dinamo București și FCSB. Meciurile se vor disput pe 26-27 septembrie:

• 26 septembrie, 16:15 Zalău (L3) – Oțelul Galați
  • 26 septembrie, 21:00 Dinamo București – „U” Craiova 1948
  • 27 septembrie, 21:00 FC Bihor (L3) – FCSB

„Câinii” își pot lua revanșa în fața craiovenilor după 11 zile de la eșecul, 0-1, din etapa a noua a Superligii, unicul gol al partidei fiind marcat de belgianul William Baeten (26 de ani) în minutul 61.

Dinamo și FCSB nu se vor întâlni în faza grupelor.

Etapa 2: Oțelul - FCSB, SCM Zalău - FCU Craiova, FC Bihor Oradea - Dinamo
Etapa 3: FCU Craiova - FCSB, Dinamo - Oțelul, SCM Zalău - FC Bihor Oradea

Cupa României, Grupa D

Grupa D este alcătuită de FC Voluntari, CS Tunari, Gloria Buzău, Farul Constanța, UTA Arad și Universitatea Craiova.

• 26 septembrie, 18:30 FC Voluntari – Farul Constanța
  • 27 septembrie, 16:15 CS Tunari (L2) – Universitatea Craiova
  • 27 septembrie, 17:00 Gloria Buzău (L2) – UTA Arad

Farul a învins-o pe FC Voluntari în etapa a doua a Superligii, scor 4-1, după ce Voluntari a deschis scorul. În acel meci căpitanul constănțenilor, Ionuț Larie (36 de ani), a reușit primul hat-trick al carierei după ce a transformat trei penalty-uri.

Etapa 2: UTA - CSU Craiova, Gloria Buzău - Farul, CS Tunari - FC Voluntari
Etapa 3: CSU Craiova - Farul, UTA - FC Voluntari, CS Tunari - Gloria Buzău

de Alexandru Stanciu

15formații din Superliga 6 din Liga 2 și alte 3 din Liga 3 evoluează în grupele Cupei

Cine sunt „leoparzii” care își propun să încurce socotelile în grupele Cupei României Betano: „Tragerea la sorți a fost bună!”