FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - FCSB

Surpriză uriașă în „primul 11” la Dinamo - FCSB! Cine e titular după 8 LUNI

Dragoș Nedelcu (23 de ani) este titular la FCSB în meciul cu Dinamo. Mijlocașul central, folosit în această seară stoper de roș-albaștri, nu a mai bifat un meci oficial din 14 iunie 2020!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 19:22 / Actualizat miercuri, 10 februarie 2021 19:48

Dragoș Nedelcu, titular în Dinamo - FCSB. Nu mai jucase de 8 luni!

Dragoș Nedelcu s-a operat la ligamentele încrucișate, accidentare pe care a suferit-o în vară, și a bifat un record negru greu de egalat: a stat pe bară peste 15 luni în ultimul an și jumătate!

Nu doar că perioada în care a stat pe margine a fost mai mare decât cea în care a jucat, dar proporția e una șocantă: în ultimele 18 luni, a stat departe de gazon, din cauza diverselor probleme, dar și a altor pauze forțate, nu mai puțin de 15 luni și jumătate, ceea ce înseamnă peste 85% din timp!

Pe 14 iunie 2020, la CFR - FCSB, 1-0, tot în minutul 90, s-a întins după o minge centrată prin fața porții, iar crampoanele i s-au prins în gazon. A fost o fază la care Gigi Becali chiar l-a acuzat că n-a fost în stare să marcheze, gol care ar fi adus remiza în Gruia.

FCSB. Radiografia neagră a lui Dragoș Nedelcu din vara lui 2019 până acum

Perioada de pauzăMotivul
25 iulie - 29 octombrie 2019entorsă la genunchi
15 decembrie 2019 - 2 februaruie 2020pauză de iarnă
29 februarie 2020 - 14 iunie 2020pandemie
14 iunie 2020 - 10 februarie 2021ruptură ligamente încrucișate

1 mecia disputat Nedelcu în ultimele 11 luni, CFR - FCSB 1-0, în iunie 2020, când s-a și accidentat

Suporterii FCSB s-au strâns la baza din Berceni, înaintea duelului cu Dinamo

Citește mai multe știri despre Dinamo - FCSB:

Ultimele detalii înainte de Dinamo - FCSB » Cine e gata să debuteze în „haită”

Fanii celor de la FCSB au răbufnit după ce au văzut echipa de start pentru „Derby de România”: „Bătaie de joc!”