FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB, LUNI, 20:30 DIGI, DOLCE, LOOK, GSP.RO

6 informații interesante despre Dinamo - FCSB » De la "masacrul" lui Mihai Stoichiță la o premieră după Damian Militaru

Articol de GSP - Publicat luni, 01 mai 2017 08:40

Astăzi, de la ora 20:30, Dinamo și FCSB se vor duela în derby-ul României, meci care poate decide campioana.

De-a lunul anilor, meciurile dintre Dinamo și Steaua au fost extrem de spectaculoase, iar GSP.RO îți prezintă mai multe date interesante despre Derby de România.

1. Dinamo e singura echipă cu palmares pozitiv contra celor de la Steaua, dintre toate formațiile pe care le-au întâlnit roș-albaștrii în campionat: 47 de victorii ale lui Dinamo, 50 de egaluri și 42 de succese steliste.

2. Cea mai clară victorie a "câinilor" s-a înregistrat în partida în care s-au marcat cele mai multe goluri: 6-2 în 1951, când roș-albaștrii se numeau CCA, Casa Centrală a Armatei.

3. Steaua are scorul-record, 5-0 în aprilie 1998, un joc în care Dănciulescu a marcat de două ori în poarta lui Ștefan Preda. Au mai înscris Iosif Rotariu, Dennis Șerban și Ciocoiu. Steliștii îl aveau antrenor pe Stoichiță, la Dinamo era Viorel Hizo.

4. Roș-albaștrii nu au mai câștigat din 2015 un Derby considerat pe terenul lui Dinamo. În mai 2015 a fost 3-1 pentru steliști, goluri Stanciu, două, și Prepeliță, respectiv Elhamed. După meci, Ionuț Negoiță l-a acuzat de "blat" pe Ștefan Bărboianu și l-a dat afară. Fundașul și-a dat în judecată fostul patron și a câștigat în prima instanță 100.000 de euro ca despăgubire.

5. În Derby-ul de luni va evolua pentru FCSB Gnohere, primul dinamovist transferat de rivală în ultimii 22 de ani și jumătate! În 1994, "militarii" reușeau să-l "sufle" pe Damian Militaru, un mijlocaș care jucase pentru "câini" cu un sezon în urmă. Dinamoviștii îl aveau pe Militaru sub formă de împrumut de la Jiul Petroșani, apoi steliștii s-au mișcat mai repede și l-au achiziționat definitiv.

6. FCSB interesată de încă un dinamovist. E vorba tocmai despre căpitanul Palici, al cărui contract va expira în vară. Roș-albaștrii l-ar putea aduce gratis, deoarece croatul n-a semnat prelungirea. Dănciulescu crede că Becali n-are șanse să pună mâna și pe Palici, după ce l-a luat pe Gnohere: "Am discutat cu jucătorul, mi-a zis că nici nu are ofertă de la Steaua, nu e adevărat că va ajunge acolo! Sunt informații venite dinspre steliști, chestii care fac parte dintr-o diversiune". 

  • Dinamo - FCSB se joacă de la ora 20:30. Meciul va fi în direct pe TV Digi Sport, TV Dolce Sport, LookTV și liveTEXT pe GSP.RO.

Citește și:

Presa din Ucraina, reacție incredibilă după România - Liechtenstein. Ce spune înainte de debutul la Euro: „Rușinos! Fără scuze”
Nationala
Presa din Ucraina, reacție incredibilă după România - Liechtenstein. Ce spune înainte de debutul la Euro: „Rușinos! Fără scuze”
Stanciu, declarații șocante după România - Liechtenstein
Nationala
Stanciu, declarații șocante după România - Liechtenstein
Prima reacție a lui Edi Iordănescu, după rușinea din România - Liechtenstein: „I-am atenționat!”
Nationala
Prima reacție a lui Edi Iordănescu, după rușinea din România - Liechtenstein: „I-am atenționat!”

Kaputt! Ce faci dacă îți „pică” mașina în drum spre EURO 2024 » Două ponturi care te pot salva de necaz

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”


Comentarii (11)
ares123
ares123  •  01 Mai 2017, 11:13
Postat de unico_biancorossi pe 01 Mai 2017, 11:02

fcsB nu e Steaua. Steaua nu mai exista. nici Derby. articolul e inutil.

FCSB = Steaua, altfel nu te-ai mai agita atat. De aia se umple si stadionul...de aia jucati pe NA. Pana si Mutu recunoaste asta...toata lumea normala recunoaste asta...doar voi cativa postaci cu n conturi aberati non-stop.

unico_biancorossi
unico_biancorossi  •  01 Mai 2017, 11:02

fcsB nu e Steaua. Steaua nu mai exista. nici Derby. articolul e inutil.

iosif_vs
iosif_vs  •  01 Mai 2017, 11:16
Postat de unico_biancorossi pe 01 Mai 2017, 11:02

fcsB nu e Steaua. Steaua nu mai exista. nici Derby. articolul e inutil.

Ce zici, Moflea? Nu e derby? Atunci de ce asta e singurul meci la care umpleti stadionul?..

Vezi toate comentariile (11)
Comentează