FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - FCSB 1-3

A debutat la FCSB și e încântat: „Îmi place aici, mi se exploatează calitățile”

Alexandru Băluță (dreapta)/ foto:  Raed Krishan (GSP)
Alexandru Băluță (dreapta)/ foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 16 iulie 2023 23:51 / Actualizat luni, 17 iulie 2023 00:04

Alexandru Băluță a debutat la FCSB cu FCU Craiova, scor 3-1, iar în prima repriză a jucat atacant central, în locul lui Andrea Compagno.

După meci, Băluță a anunțat că s-a adaptat foarte bine la FCSB, iar jocul echipei se pliază perfect pe calitățile lui. În plus, a declarat că e pregătit să joace pe orice poziție.

Adrian Mititelu a intrat la GSP Live imediat după eșecul cu FCSB: „Vă zic eu ce s-a întâmplat!”
FCU Craiova - FCSB

Declarațiile lui Alexandru Băluță după ce a debutat la FCSB

„Erau importante cele 3 puncte, nu conta cu cine jucam. Era important ce arătam eu pe teren, nu altceva. Acum 5 ani am jucat la Universitatea Craiova 9 fals. Noi nu venim cu centrări, cei de la FCU Craiova au lăsat spații mari și am știut să profităm. Pot să joc oriunde de la mijloc in sus, oriunde mă va folosi Mister.

Am văzut mereu că se vorbește că trebuie să joci bine primul meci, ca să nu fi scos la pauză, dar nu m-am gândit la asta. Îmi place că mi se exploatează calitățile foarte bine aici, m-am integrat repede”, a declarat Băluță după meci, la Orange Sport.

Băluță a vorvbit și despre meciul următor, cu Dinamo: „Și Dinamo e o echipă destul de bună, au reușit să promoveze. Mie îmi e indiferent unde vom juca”

+25 FOTO

VIDEO. David Miculescu a deschis scorul în FCU Craiova - FCSB

Motivul pentru care Florinel Coman a fost schimbat la pauză: „Am vorbit cu Elias”