FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI

"Bizonul" jonglează cu recordurile » Ce performanță a egalat după ultimul gol

Momentul magic al lui Gnohere continuă: în 3.253 de minute în tricoul FCSB a ajuns la 33 de goluri, o reușită la mai puțin de 100 de minute // FOTO: RAED KRISHAN

Articol de , - Publicat luni, 20 august 2018 17:16

Harlem Gnohere a înscris din penalty duminică, în victoria cu Sepsi, 2-0, și are patru etape la rând cu gol marcat, performanță pe care a reușit-o pentru FCSB ultima dată Federico Piovaccari, în 2013-2014.

Joi, cu Rapid Viena, Dică nu mai are niciun fel de emoție în ceea ce privește atacantul care va intra pe teren. Cu 5 goluri marcate în actualul sezon de L1 și încă două în cupele europene, Harlem Ghonere va fi titular indiscutabil joi seară în play-off-ul de Europa League.

Trimis pe teren după pauză, în locul invizibilului Rusescu, "Bizonul" a intrat concentrat în meci, a fost mereu în fața porții și chiar dacă nu a înscris din acțiune, și-a trecut numele pe lista marcatorilor de la punctul cu var. A transformat fără probleme penalty-ul scos de Ovidiu Popescu.

Cu reușita de aseară, Gnohere a ajuns la patru etape consecutive cu gol marcat și este primul stelist din ultimii 5 ani care reușește asta!

Ultimul care bifa o performanță similară era italianul Federico Piovaccari, în sezonul 2013-2014, în etapele 7, 8, 9 și 10.

*Piovaccari, celebrând golul din victoria FCSB-ului de la Vaslui, 1-0, în etapa a 10-a din sezonul 2013-2014 // FOTO: Arhivă Gazeta Sporturilor

"Vreau să bat toate recordurile, să scriu istorie!"
Harlem Gnohere, atacant FCSB

Vezi și:  Efectul FCSB » Ce s-a întâmplat cu Gnohere după transferul de la Dinamo

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”