FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - PETROLUL 2-0

VIDEO CU FAZA A ratat dintr-un metru, apoi a marcat ca Pițurcă în semifinala cu Galatasaray » Gol de un comic absolut în FCU Craiova - Petrolul

Vladislav Blănuță (21 de ani) a ratat incredibil în minutul 70 al duelului dintre FCU Craiova și Petrolul, la scorul de 0-0. A trimis în bară, din doar doi metri. Atacantul s-a răzbunat în minutul 90, când portarul Zima i-a degajat în spate.

Articol de - Publicat marti, 19 decembrie 2023 19:37 / Actualizat marti, 19 decembrie 2023 19:42

Vladislav Blănuță (21 de ani) a ratat incredibil în minutul 70 al duelului dintre FCU Craiova și Petrolul, la scorul de 0-0. A trimis în bară, din doar doi metri. Atacantul s-a răzbunat din greșeală în minutul 90, când portarul Zima i-a degajat în spate.

Vlanislav Blănuță, moldoveanul devenit eligibil pentru naționala României, este marele pariu al lui Adrian Mititelu. Finanțatorul lui FCU Craiova îl vede titular la prima reprezentativă a României, în viitor, iar Mihai Stoica l-a comparat cu Peter Crouch.

Ratarea sezonului în Superligă! Toți fotbaliștii și-au pus mâinile în cap! Cum a putut să tragă deși era singur la 6 metri
FCU Craiova - Petrolul

FOTO. Ce ratare! Vlanislav Blănuță a dat-o în bară dintr-un metru

În prima repriză a duelului din Bănie, Musi a ratat din 6 metri, cu poarta goală în față. Vlanislav Blănuță l-a imitat în partea secundă.

Internaționalul convocat de Pancu la reprezentativa U21 a urmărit centrarea lui Chițu, o minge peste portarul Zima, la 2 metri de linia porții. Blănuță a reluat spectaculos, din săritură. A lovit prost, mingea a lovit bara, apoi s-a plimbat anevoios pe linie.

Banca lui FCU Craiova, în frunte cu antrenorul Giovanni Costantino, și-a pus mâinile în cap. La scurt timp, ratarea a fost răzbunată de Vlad Achim, o execuție cu „sânge rece”, bară-gol.

VIDEO CU FAZA. Vlanislav Blănuță, gol cu spatele după degajarea lui Zima

Vlanislav Blănuță și-a luat revanșa în minutul 90, când portarul Zima i-a degajat în spate. Mingea a intrat în poarta, într-un moment care a închis într-un mod perfect partida nebună din Bănie.

Execuția a amintit de golul haios marcat de Victor Pițurcă în poarta lui Galatasaray, în egalul de la Izmir, scor 1-1, din semifinalele Cupei Campionilor Europeni. Atunci, arbitrul a anulat reușita.

VIDEO. Adrian Mititelu a comentat regula propusă de Răzvan Burleanu: „Poate e bună, însă ar trebui să avem și o alternativă”

Gică Hagi laudă un antrenor din Superligă: „Are tot respectul meu!”
FARUL
Iulian Cristea, pregătit de derby-ul cu Farul: „Ar fi un cadou de Moș Crăciun să plecăm acasă cu cele 3 puncte” + „Îmi doream să joc mai mult, mă gândeam și la echipa națională”