FOTBAL  »  Superliga  »  MECI ARANJAT

Vivi Răchită a povestit un blat în direct la TV: „Adversarii știau că o să vină coronavirusul! Preda era sigur că vom câștiga și vorbea cu fanii”

Vivi Răchită a povestit un meci aranjat între Gloria și Petrolul

Articol de - Publicat miercuri, 13 mai 2020 13:22

Vivi Răchită, fost fundaș la Steaua și Petrolul, a vorbit despre cum va arăta fotbalul după pandemia de coronavirus.

Acesta a glumit și a amintit de un meci dintre Gloria Bistrița și Petrolul, în care, spune el, jucătorii Gloriei „păstrau distanța socială față de adversari”.

„N-o să mai fie marcaj în timpul meciurilor. Nici filaj nu o să mai fie. Oricum, noi am fost clarvăzători. Îmi aduc aminte de un meci Bistrița cu Petrolul. A marcat Gloria cu un șut de la 25 de metri, iar Ștefan Preda dormea în poartă. Era 1-0 pentru Bistrița și nu trebuia să fie așa... El știa că va câștiga Petrolul și vorbea cu suporterii din spatele porții.

După aceea, m-am trezit în careul advers singur, pe o rază de 5 metri. Toți de la Bistrița și-au dat seama că o să vină acest virus și că eu sunt asimptomatic. Au fugit toți de mine”, a declarat Vivi Răchită la Pro X.

Despre ce meci e vorba

Partida la care face referire Răchită s-a jucat pe 6 octombrie 1993, iar Gloria s-a impus pe teren propriu, 2-1. Bistrițenii au deschis scorul prin Mironaș, în minutul 38.

„Tabela se modifică, firesc, în minutul 38 când, la o lovitură liberă de la 25 de metri, Mironaș șutează, iar portarul Preda este prins pe contre-pied și scapă mingea în poartă!”, se scria în cronica de atunci a meciului. Pitulice a egalat în minutul 64, dar Stancu a adus victoria gazdelor.

Gloria: Tene – Zegrean, Mironaş, G. Cristea, Săsărman – Dumitriu, Balaur, Fl Stancu, Iftodi – I. Lazăr, Majearu

Petrolul: Preda – Chiriță, Răchită, Pitulice, Abăluță – Bălăceanu, E.Popescu, O.Grigore, Zmoleanu – Fl.Simion, Zafiris