FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - DINAMO,

CFR CLUJ - DINAMO 1-0 // FOTO + VIDEO Zero pe linie! Dinamo pierde și la Cluj, 0-1 cu rezervele campioanei: 0 puncte, 0 goluri, 0 șanse!

CFR Cluj - Dinamo // foto: sportpictures.eu +4   FOTO
CFR Cluj - Dinamo // foto: sportpictures.eu

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 iulie 2019 23:00

Dinamo a alergat în zadar după un punct în „Gruia”, fiind pedepsită în final de Omrani, care a înscris din penalty în minutul 82.

Click aici pentru live + statistici

VIDEO cu cele mai tari faze

Campioana a luat-o tare pe Dinamo, care a rezista eroic la trei ocazii importante avute de echipa lui Dan Petrescu. Riccardo Piscitelli, portarul devenit titular la „câini”, a fost punctul vulnerabil al „roș-albilor”, însă a scăpat fără gol din două situații în care ieșirile sale hazardate puteau să coste scump echipa.

Cea mai mare ocazie a reprizei a venit în minutul 26. Liber în careul dinamoviștilor, Mike Cestor a trimis cu capul puțin pe lângă poarta oaspeților.

Fără să conteze în ofensivă, dinamoviștii au încercat să fie mai organizați în teren, element care i-a ajutat să păstreze poarta intactă în prima repriză.

Omrani, din nou decisiv

Chiar dacă Dan Petrescu l-a trimis în luptă pe Omrani, clujenii au fost apatici și n-au mai pus decât în rare rânduri poarta lui Piscitelli în periciol. Costache, în minutul 64, a fost aproape de gol, dar a finalizat defectuos după ce italianul din poarta lui Dinamo gafase din nou copilărește.

CFR a fost salvată în minutul 82, când Omrani a înscris din penalty. Ioan Filip l-a faultat în careu pe Cestor, iar francezul, ajuns golgeterul echipei în lipsa lui Țucudean, l-a învins cu emoții pe Piscitelli.

dinamo3 +5 FOTO

După 3 etape, Dinamo e pe ultimul loc în Liga 1, fiind singura echipă din campionat care n-a înscris nici măcar un gol.

De partea cealaltă, CFR acumulează 7 puncte și se instalează pe primul loc, poziția pe care au pus monopol în ultimele două sezoane.

Echipe de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Butean, A. Mureșan, Cestor, Peteleu - Itu, Hoban, L. Aurelio - M. Pereira, V. Costache, A. Păun
Rezerve: Vâtcă, Susic, Burcă, Sylla, Petrila, Mailat, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu
Absenți: Țucudean (accidentat), Camora, Vinicius, Culio, Deac, Omrani (menajați)

Dinamo: Piscitelli -De Moura, Bejan, R. Grigore, Sin - Mrzljak, Răuță, I. Filip - Sorescu, Montini, Moldoveanu
Rezerve: Straton, Klimavicius, Ciobotariu, A. MIhaiu, G. Crețu, D. Popa, Bru
Antrenor: Sebastian Moga
Absent: Dan Nistor (nerefăcut)

Arbitru: Andrei Chivulete / A1: Mircea Grigoriu / A2: Adrian Vornicu / Observator: Cristian Nica
Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)

CFR Cluj - Dinamo 1-0
A marcat: Omrani '82 p.

*Sebastian Mailat, mijlocașul gazdelor, a fost eliminat în minutul 88, după ce a văzut al doilea galben

PCH a produs un nou scandal

Suporterii „câinilor” s-au dezlănțuit și la meciul cu CFR Cluj din această seară. Prezenți într-un număr consistent în „Gruia”, deși Comisia de Disciplină a FRF le-a interzis accesul pentru următoarele 5 deplasări ale lui Dinamo, ultrașii au continuat duelul cu Ionuț Negoiță. Încă din startul partidei i-au adresat cuvinte grele șefului de la RIN, următorul pe lista acestora fiind Florin Prunea.

„Florin Prunea, ești o mizerie!” a scos scandarea care a răsunat din piepturile celor 500 de suporteri dinamoviști aflați pe stadion. Fostul portar e în conflict deschis cu PCH după evenimentele tensionate ale ultimelor două săptămâni.

Ultrașii dinamoviști au fentat vigilența forțelor de ordine și au intrat pe stadion cu materiale pirotehnice, de care au abuzat pe durata primei reprize. Aceștia au aruncat cu petarde, iar arbitrul Andrei Chivulete a întrerupt partida timp de aproape 5 minute.

PCH păcălește suspendare primită de la FRF: „CFR ne-a anunțat că ne vor primi!”

Generația de Aur, show și la microfon » Hagi, Petrescu și Lăcătuș s-au întrecut în glume: „Cine a petrecut până la 3:00 nu mai joacă!”. Răducioiu, emoționat până la lacrimi: „Oameni buni...”
Nationala
Licitație la dineu pentru echipamentele Generației de Aur » Cât a plătit Șucu pentru tricoul lui Mourinho + Hagi a stabilit recordul serii
Nationala
Șocant! Fotbalistul plătit de Dinamo cu 24.000 de euro pe lună: „O spun din sursă sigură”

Cine transmite la TV meciul de adio al Generației de Aur » Ploaie de staruri mondiale pe Arena Națională