FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB

CFR CLUJ - FCSB. Cum a judecat Istvan Kovacs 3 faze cruciale în prima repriză » Două faze clare de penalty + un posibil „roșu”

FCSB a cerut o lovitură de la 11 metri chiar în minutul doi al meciului cu CFR Cluj. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 decembrie 2020 21:04 / Actualizat duminica, 13 decembrie 2020 23:01

Prima repriză a derby-ului CFR Cluj - FCSB i-a pus mari probleme lui Istvan Kovacs.

Derby-ul dintre CFR și FCSB a fost, așa cum era de așteptat, unul cu scântei. „Centralul” Istvan Kovacs a avut de gestionat 3 momente importante în prima repriză, începând partida cu o gafă uriașă chiar în minutul 2.

CFR CLUJ - FCSB. 1. Penalty clar neacordat în minutul 2

Mingea trimisă în careu de Olimpiu Moruțan l-a lovit în mână pe Mario Camora, căpitanul ardelenilor, care se afla cu brațul stâng depărtat de corp.

În ciuda protestelor din tabăra oaspeților, „centralul” Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue. Nici asistenul de pe acea parte, Ovidiu Artene, nu a simțit nevoia să intervină.

+3 FOTO
  • Capturi TV @Look Sport+

VIDEO. Adrian Porumboiu, la GSP Live: „FCSB trebuia să primească penalty”

„E 11 metri, n-ai ce să discuți prea mult. Absolut niciun comentariu!”, a declarat fostul arbitru internațional Adrian Porumboiu la GSP Live.

CFR CLUJ - FCSB. 2. Mateo Susic, iertat de eliminare?

În minutul 1, Susic l-a călcat violent pe Olaru. Kovacs nu i-a acordat nici măcar cartonașul galben bosniacului, deși fundașul ar fi putut vedea chiar și cartonașul roșu!

În cele din urmă, fundașul lateral al CFR-ului a fost avertizat înaintea finalul primului act, după un fault asupra aceluiași Olaru. Pentru a nu risca, Edi Iordănescu l-a schimbat la pauză cu Manea.

CFR CLUJ - FCSB. 3. Penalty pentru campioană în minutul 34

Andrei Miron (26 de ani, fundaș central) a fost sancționat cu „galben” pentru un fault în careu la Vojtus (24, atacant), după ce și-a lovit adversarul cu mâna în gât. În minutul 34, stoperul roș-albaștrilor a comis un penalty, transformat ulterior de Ciprian Deac. „Miron a lovit mingea și l-a atacat neregulamentar pe Vojtus. Se impunea penalty. Aș fi dat și eu”, a comentat Porumboiu la GSP Live.

Toate detaliile despre CFR Cluj - FCSB, AICI

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!