FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID 1-2

EXCLUSIV / VIDEO Detaliu important remarcat la GSP Live, în pauza derby-ului Dinamo - Rapid: „E uluitor! Sper să vadă cineva asta”

Dinamo - Rapid, etapa 23 din Superliga (foto: Raed Krishan/GSP) +49   FOTO
Dinamo - Rapid, etapa 23 din Superliga (foto: Raed Krishan/GSP)

Articol de - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 21:05 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 22:07

Invitat la GSP Live, antrenorul Ciprian Panait a analizat prima repriză a derby-ului Dinamo - Rapid, încheiată la egalitate, scor 1-1. Giuleștenii s-au impus dramatic, gol Burmaz în minutul 90.

Ciprian Panait a remarcat o lipsă de agresivitate și de atitudine în jocul Rapidului.

Ce s-a întâmplat pe arena din Giulești, după Dinamo - Rapid. Jucătorii au celebrat alături de fani succesul din derby
Dinamo - Rapid

VIDEO. Ciprian Panait, la pauza meciului Dinamo - Rapid

„Dinamo a făcut ce trebuia să facă. A jucat cărțile pe care le are în mână. Îmi pare bine că din punct de vedere tactic am văzut ce am anticipat. O echipă care se respectă și care vrea să câștige contra Rapidului trebuie să ia niște decizii simple.

E important să subliniez și aspectele negative, sper să vadă cineva la Rapid. Nu are atitudine! A intrat moale. Sunt două exemple elocvente.

Nu câștigă mingea a doua nici în atac, nici în apărare. Am remarcat în primele minute, când dinamoviștii au făcut preluare, au pasat în careul advers. Dinamo are superioritate totală la mijloc.

Al doilea lucru care demonstrează că Rapid a intrat pe vârfuri: la orice fază fixă pierde mingea a doua și sunt foarte statici. Nu atacă mingea. O singură dată au lovit mingea, la o lovitură liberă din lateral, când a respins Iacob.

Am spus că Dinamo îi va păcăli pe rapidiști la fazele fixe. Când te aperi în zonă, trebuie să fii agresiv, să fii mai mobil.

Golul luat de Rapid... cum e posibil să nu câștigi mingea?, iar cei din spate n-au făcut măcar un pas în față. E uluitor pentru mine! E uluitoare lipsa de reacție”, a spus Ciprian Panait, la GSP Live, în pauza meciului Dinamo - Rapid

VIDEO. Galeria Rapidului a făcut spectacol în Giulești, în timpul derby-ului cu Dinamo

Sorin Cârțu despre Dinamo - Rapid: „Să nu uitați de arbitraj!” » Ce a simțit când a fost ofertat de șefii „câinilor” să vină în iarnă la rivala de-o viață