FOTBAL  »  Superliga  »  FC BUZĂU - DINAMO

VIDEO 3 concluzii după FC Buzău - Dinamo 2-3 » Primul gol pentru noua achiziție + Doi jucători ai lui Rednic s-au întrecut în gafe

Articol de - Publicat sambata, 13 noiembrie 2021 14:37 / Actualizat sambata, 13 noiembrie 2021 14:52

Dinamo a câștigat azi amicalul de pe terenul divizionarei secunde FC Buzău, 3-2, disputat pe durata a două reprize de 60 de minute.

Pentru Dinamo au marcat Sorescu, Vestenicky și Ghinga, care a înscris în proprie poartă, iar pentru gazde au punctat Cârstocea și Keita.

3 concluzii după FC Buzău – Dinamo:

1. Lui Deian Sorescu pare că i-a revenit cheful de joc

Folosit în linia de mijloc și cu banderola de căpitan pe braț, Deian Sorescu a avut din nou o evoluție ca la începutul sezonului, fiind unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Activ și pe stânga, și pe dreapta, fotbalistul a egalat la 1 cu un șut cu latul din 13 metri.

2. Cosmin Matei și Ricardo Grigore, festival de gafe

Mijlocașul central și stoperul lui Rednic au fost cei mai slabi jucători ai lui Dinamo în cele 45 de minute jucate.

În minutul 7, Matei a pierdut posesia la 30 de metri de propria poartă, iar gazdele au deschis scorul. A jucat ezitant pe tot parcursul meciului.

Nici Ricardo Grigore nu a prins o zi bună. Fundașul central a fost depășit ușor de adversari în câteva rânduri, având o prestație nesigură.

3. Vestenicky, primul gol la Dinamo

Dintre jucătorii nou veniți, Gluhakovic (fundaș dreapta), Kainourgios (fundaș stânga) și Nunic (atacant) au fost titulari și au fost schimbați la pauză.

Cei doi fundași au avut o evoluție decentă, au alergat mult și au avut o prestație ok pe faza defensivă. În atac, nu și-au făcut simțită prezența.

Nunic a avut o evoluție ștearsă, în timp ce înlocuitorul său, Tomas Vestenicky s-a remarcat în finalul meciului, când a marcat golul 3 al „câinilor”, cu un șut din mijlocul careului.

Rednic a profitat de acest meci și a aruncat în luptă și mai mulți tineri: Eduard Chioveanu (portar, 18 ani), Tiberiu Curea (atacant, 18 ani), Cătălin Grigore (mijlocaș, 18 ani), Valentin Borcea (mijlocaș, 19 ani) și Antonio Bordușanu (mijlocaș, 17 ani), acesta din urmă având o evoluție foarte bună în prima repriză, pasând decisiv la golul lui Sorescu.

Desfășurarea livetext a amicalului FC Buzău - Dinamo 2-3

• Au marcat: Cârstocea 8, Keita 113/ Sorescu 34, Ghinga - autogol 82, Vestenicky 107
  • Meciul va avea două reprize de câte 60 de minute

Repriza a 2-a:

• min. 113: GOL FC Buzău! Espinosa pierde mingea la 20 de metri, iar Keita a șutat spectaculos, în vinclu.

• min. 45: Dinamo face prima schimbare. A intrat juniorul Tibi Curea (18 ani) în locul lui Țîră
  • min. 34: GOL Dinamo! „Câinii” egalează, deși FC Buzău a fost echipa care a avut cele mai importante ocazii. Dinamoviștii au recuperat o minge la centrul terenului și Bordușanu l-a găsit excelent pe Deian Sorescu. Acesta a marcat cu un șut de la 13 metri, pe sub portar
  • min. 22: Ocazie uriașă pentru Dinamo. Sorescu a centrat pe jos în careu, mingea a ajuns la Țîră, dar acesta a șutat peste poartă, de la 7 metri
  • min. 18: Itu trage slab, de la 16 metri. Mingea se duce mult pe lângă poartă
  • min. 14: Cârstocea șutează de la 20 de metri, Eșanu reține în doi timpi
  • min. 12: Sorescu pătrunde în careu, dar este deposedat ușor
  • min. 7: GOL FC Buzău!  Matei pierde posesia la 30 de metri de poartă. Balonul a ajuns la Chică Roșă, care a șutat în Eșanu. Din respingere, mingea a ajuns la Cârstocea, care a înscris cu un șut de la 12 metri.
  • min. 1: A început meciul

Echipa de start Dinamo:
Eșanu – Gluhakovic, Pinto, R. Grigore, Kainourgios – Sorescu, Itu, C. Matei, Bordușanu – Țîră, Nunic
Rerzerve: Fara, Ed. Chioveanu, An. Radu, Ehmann, Torje, C. Grigore, T.Curea, Borcea, Espiniosa, R.Popa, Ivanovkski, Mihaiu, Vestenicky
Antrenor: Mircea Rednic

Echipa de start FC Buzău:
Stoian –  Oteliță, FaWiktorski, Vîrtej, Oltean - Cârtoscea, Gaitan -  Al. Munteanu,  Ekollo, Manea – Chică Roșă
Antrenor: Cristi Pustai

„Puriul" nu a vrut ca testul cu trupa lui Cristi Pustai să fie singurul din pauza competițională. Astfel Dinamo a mai perfectat un amical, cu Astra. Meciul se va juca pe 17 noiembrie, de la 12:30.