FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - GAZ METAN 4-0

foto În nume tatălui » Gabi Torje, gest emoționant: i-a dedicat golurile părintelui său, decedat pe 9 februarie

Gabi Torje / Sursă foto: Raed Krishan (GSP) +29   FOTO
Gabi Torje / Sursă foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 februarie 2022 21:42 / Actualizat vineri, 18 februarie 2022 21:48

Gabi Torje (32 de ani) a bifat primele minute pentru Dinamo din 30 ianuarie încoace. Mijlocașul a fost trimis pe teren la pauză și nu a dezamăgit, marcând o „dublă” în poarta lui Gaz Metan.

Pentru Gabi Torje, ultimele săptămâni au fost unele de coșmar. Criticat la tot pasul pentru evoluțiile de la Dinamo, fotbalistul a primit o lovitură dură: tatăl său, grav bolnav, a încetat din viață pe 9 februarie, acesta fiind și motivul pentru care nu s-a mai regăsit în lotul echipei preț de câteva etape.

Gabi Torje, goluri în memoria tatălui său

După aproape trei săptămâni, Torje a apărut din nou în echipa lui Dinamo. Stoican l-a aruncat în luptă la pauză, răsplata venind în minutul 74, atunci când mijlocașul a înscris din penalty. Golul l-a eliberat pe Torje: acesta a dus mâinile spre cer, dedicându-i golul celui care i-a ghidat pașii în viață.

Peste doar trei minute, Gabi Torje a făcut „dubla”, marcând la fel ca-n vremurile bune: șut superb din interiorul careului, fără șanse pentru Buzbuchi. „Piticul” a repetat gestul de la primul gol, cinstind din nou memoria tatălui său.

+25 FOTO

VIDEO Flavius Stoican: „Am venit aici să salvăm cel mai mare brand din istoria fotbalului românesc!”

Discursul lui Stoican l-a exasperat pe Ion Crăciunescu: „La sloganuri nu-l bate nimeni! Ne-a mai dat o perlă”

3 dintr-o lovitură! Dinamo a anunțat noile transferuri » Pot juca diseară

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. La el chiar aveam ură. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă!”
Cel mai căutat fotbalist din Superliga în acest moment: după Dinamo și Petrolul, îl vrea și Hagi la Farul!
Universitatea Craiova a oficializat azi plecarea unui om de bază: „Baftă, Tataie!”

A ales Louis Munteanu? Disputat de FCSB și Rapid, atacantul a fost filmat cântând despre rivală: „Are valoare d'aia mare / Și știu că nu vă convine”

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”