FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCU CRAIOVA

Două faze controversate în Dinamo - FCU Craiova

Momentul în care Sekou Sidibe l-a faultat pe  Nikos Kenourgios +26   FOTO
Momentul în care Sekou Sidibe l-a faultat pe Nikos Kenourgios

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 noiembrie 2021 21:24 / Actualizat vineri, 26 noiembrie 2021 23:06

Dinamo - FCU Craiova, scor 0-0, n-a avut goluri, însă a avut două momente controversate.

În minutul 40 al meciului din „Ștefan cel Mare”, Sekou Sidibe (20 de ani), extrema oltenilor, putea vedea al doilea galben.

Mai întâi, belgianul lui Trică a ratat o șansă bună de a deschide scorul. L-a ridiculizat pe Nikos Kenourgios, dar a șutat modest, pe direcția portarului Iliev.

Apoi, Sidibe l-a faultat în mod evident pe grecul din defensiva lui Dinamo: intrare prin alunecare, fără să atingă mingea.

„Centralul” întâlnirii, Adrian Cojocaru, ar fi putut să-i acorde al doilea cartonaș galben lui Sekou, însă nu a făcut-o, spre disperarea dinamoviștilor.

Sidibe a văzut primul „galben” în minutul 30, după un fault asupra lui Alexandru Răuță.

FCU Craiova a cerut penalty în repriza a doua

În minutul 80, FCU Craiova a solicitat o lovitură de la 11 metri, în urma unui duel între Andrei Radu și Alexandru Raicea, cel de-al doilea fiind ulterior autorul și unui contact cu portarul Iliev.

Cojocaru a considerat că Radu și Raicea s-au ținut reciproc și a lăsat jocul să continue.

E o tragere, se vede clar, îi întinde tricoul. Dar nu cred că se poate da penalty aici
Gabi Balint

Cele mai tari imagini din meciul Dinamo - FCU Craiova

+22 FOTO

Clasament Liga 1

Dinamo - FCU Craiova: echipele de start

DINAMO: Iliev - Sorescu, Pinto, Grigore, Radu - Matei, Răuță, Kainourgios - Torje, Ivanovski, Măgureanu
Rezerve: Gluhakovic, Ehmann, R. Popa, Bordușanu, Itu, Vestenicky, Nunic, Bani, Fara
ANTRENOR: Mircea Rednic

FCU CRAIOVA: R. Popa - Negru, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Sidibe, Asamoah, Baeten, Ondaan - Bălan, Compagno
Rezerve: Mogoșanu, Bușu, Paramatti, Pop, Albu, Van Durmen, Marquet, Raicea, Bauza
ANTRENOR: Eugen Trică

Citește mai multe știri de actualitate:

Situație critică în Liga 1! 6 jucători importanți și-au depus memoriu » Clubul atacă: „Nu e normal ce au făcut”

DDB, ultimatum pentru Mircea Rednic! Fanii i-au găsit înlocuitor: „Ne-a mai salvat o dată”