FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - FARUL

O nouă stea în Liga 1 » Gol senzațional pe „Oblemenco”, printre cei mai tineri marcatori din istoria Ligii 1 și deja pe radarul FCSB

Andrei Borza, primul din dreapta // foto: captură DigiSport +4   FOTO
Andrei Borza, primul din dreapta // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat vineri, 28 octombrie 2022 21:49 / Actualizat vineri, 28 octombrie 2022 22:19

La doar a 16-a apariție pentru prima echipă a Farului - cea dintâi ca titular în acest sezon -, tânărul fundaș stânga Andrei Borza (16 ani) a înscris un gol superb, primul la nivelul Ligii 1. Dobrogeanul a egalat la 1 în FCU Craiova - Farul, meci din etapa 16.

Titularizat de Gheorghe Hagi pe postul de fundaș stânga, Andrei Borza i-a răsplătit încrederea antrenorului. În minutul 27, a reușit un voleu superb din afara careului, însă Robert Popa, portarul lui FCU, s-a opus.

Borza nu a mai iertat în minutul 36, când a înscris cu o „torpilă” expediată de la aproximativ 25 de metri de poarta adversă.

Valerie Iftime l-a făcut praf pe Teja: „Un fricos congenital! Îl dau afară dacă mai spune asta!”
Chindia - Botoșani 2-2

Andrei Borza, senzația momentului în Liga 1. În ce topuri a intrat după golul din FCU Craiova - Farul

Cu acest gol, primul al său în Liga 1, a devenit al 11-lea cel mai tânăr marcator din istoria primei ligi din România! Totodată, al cincilea cel mai tânăr marcator al Farului / Viitorul în această competiție.

1. Enes Sali - 15 ani, 6 luni şi 21 zile, Farul-Academica 5-0, 13.09.2021;
  2. Carlo Casap - 16 ani și 5 luni, FC Botoșani-Viitorul 4-4, 29.05.2015
  3. Ianis Hagi - 16 ani, 7 luni și 7 zile, FC Botoșani-Viitorul 4-4, 29.05.2015
  4. Alexandru Mățan - 16 ani, 8 luni și 7 zile, Dinamo-Viitorul 3-3, 06.05.2016
  5. Andrei Sebastian Borza - 16 ani, 11 luni și 16 zile, FCU Craiova-Farul 1-1, 28.10.2022

12 noiembrie 2022este data în care Borza va împlini 17 ani

5dintre cei mai tineri 11 marcatori din istoria Ligii 1 provin de la Viitorul / Farul

Filmul golului înscris de Andrei Borza în FCU Craiova - Farul

Unde a preluat Borza // foto: captură PrimaSport
De unde a șutat // foto: captură PrimaSport
Mingea s-a dus în vinclu // foto: captură PrimaSport
Robert Popa, supărat că jucătorii lui FCU l-au lăsat pe Borza să șuteze // foto: captură PrimaSport
Bucuria elevilor lui Gică Hagi // foto: captură PrimaSport

Andrei Borza, în top 60 cei mai talentați fotbaliști născuți în 2005

Talentul său a fost remarcat deja de jurnaliștii străini. Britanicii de la The Guardian l-au inclus pe lista celor mai talentați 60 de fotbaliști născuți în 2005.

„Comparat deseori cu un alt fost căpitan al României, Cristi Chivu, datorită abilităților sale cu mingea în apărare, Borza a început ca atacant, înainte de a trece mijlocaș și în final fundaș stânga, după ce Hagi însuși a vorbit cu jucătorul despre asta”, se arată în publicația menționată.

Deși nu a împlinit încă vârsta de 17 ani, Borza este deja internațional U19. Are 3 meciuri la acel nivel, toate în septembrie 2022.

Ioan Becali și Mihai Stoica, impresionați de Andrei Borza

De curând, impresarul Ioan Becali a susținut că a fost întrebat de un alt agent de jucători despre Borza. „L-am văzut pe teren doar vreo 50 de minute, dar nu am mai văzut fundaş stânga atât de matur la vârsta lui!”, exclama Becali.

Și Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a fost impresionat de Andrei. În septembrie, MM spunea:

L-am văzut la meciul naţionalei U19, el fiind născut în 2005, noiembrie. Au jucat cu Letonia, în turneul de calificare pentru Elite, şi într-adevăr e un jucător interesant.

Are şi un fizic frumos, un stâng bun... bine, echipa aia nu cred că e o generaţie reuşită, dar el clar a ieşit în evidenţă, fiind cu un an şi ceva mai mic.

Mai multe știri din Liga 1:

Încă două erori mari în Liga 1! Arbitrul, ironizat în direct » VAR nu a intervenit!

Toni Petrea ironizează VAR-ul: „Nu știu ce au văzut, înseamnă că a bătut vântul”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL