FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - RAPID 0-0

VIDEO Farul înscrie, VAR-ul rescrie » Arbitrii au scos, corect!, 3 goluri din poarta Rapidului. Clasamentul

Farul și Rapid au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 21 din Superliga

Articol de - Publicat miercuri, 20 decembrie 2023 22:25 / Actualizat miercuri, 20 decembrie 2023 23:43

Farul și Rapid au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 21 din Superliga ♦ A fost o partidă bună a campionatului, în care dobrogenii au marcat de 3 ori, de fiecare dată golurile lor fiind anulate - în mod corect - de arbitri

Programul complet din Liga 1

Farul - Rapid 0-0 » Cronică: VAR-ul a făcut remiză albă

E meciul Rapidului cu numărul 2.000 în Liga 1, de urmărit dacă giuleștenii vor onora reperul istoric sau vor dribla borna așa cum au mutat și Centenarul.

Campioana domină „directele” cu alb-vișiniii din 2021 încoace, dar e inconstantă, și-a pierdut din forța arătată sezonul precedent și e șubredă în apărare.

Gazdele încep fără doi oameni-cheie din spate, Larie și Kiki. Dincolo, Bergodi improvizează un sistem cu 3 fundași centrali și cu Funsho extremă stânga. Italianul aliniază, teoretic, un „11” ultraofensiv, cu Cîrjan, Ioniță, Funsho, Papeau și Borja Valle titulari. Cristiano nici nu prea avea alte soluții, banca oaspeților e subțire și conține nume ca Robert Bădescu, Gabriel Gheorghe.

Trei goluri anulate pentru Farul în disputa cu Rapid » Lui Hagi nu i-a venit să creadă: și-a făcut cruce și a „explodat” pe bancă
Farul - Rapid

Farul înscrie, VAR-ul rescrie

Era să fie 1-0 din minutul doi, Louis Munteanu a punctat, dar atacantul Farului a plecat din ofsaid, decizie excelentă a asistentului Valentin Avram. Rapid răspunde furibund, ocazii mari Papeau și Valle, intervenții bune ale lui Aioani, totul în primele 10 minute.

Meciul are substanță. Vînă trimite în bară, apoi Ioniță mai furnizează un serviciu de calitate, Braun trece pe lângă 1-0. La faza imediat următoare, Mazilu îl provoacă pe Moldovan să semneze o paradă spectaculoasă.

Ritmul s-a mai domolit cu trecerea timpului, doar o pivotare reușită a lui Munteanu. Păzea! E momentul unei faze imposibile și pentru VAR. Arbitrajul video trebuie să detecteze dacă Artean era în ofsaid când mingea a plecat din piciorul lui Budescu, centrare soldată cu gol. Deznodământul: încă un gol anulat, încă o hotărâre excepțională a lui Avram!

Al 3-lea gol anulat Farului. Rapid, ștearsă

Echipa lui Hagi încearcă atacuri pretențioase, însă ideile elaborate ale „Regelui” sunt amputate de limitele fotbaliștilor săi, care uneori ratează pase și preluări simple, cum să nimerească mereu triunghiurile, driblingurile ori finalizările?

Rapid evoluează fără Borza, Oaidă, Petrila, Rrahmani, deci aproape fără jumătate din echipa-tip. De înțeles, așadar, că alb-vișiniii arată în destule secvențe ca o formație încropită, nu ca una de temut.

Mazilu e la ultimul meci în tricoul Farului, de la anul ar trebui - de subliniat „ar trebui” - să joace la Brighton, în Premier League. El marcase în minutul 59, cu Moldovan căzut, numai că arbitrajul video nu iartă nimic la Ovidiu, vede un fault clar comis în prealabil de Budescu și anulează din nou reușita dobrogenilor. Hagi își face cruce pe margine.

Farul e prea nervoasă pe VAR ca să mai pună pericol la poarta Rapidului, giuleștenilor le lipsește putința, e dificil să emiți pretenții pe terenul campioanei cu Cîrjan, cu El Sawy.

Ultima fază încinsă a confruntării - o ocazie a lui Papeau, anulată de Aioani. Remiză albă, Farul rămâne pe loc de play-off, Rapid ajunge la 6 etape consecutive fără succes.

FINAL » Farul - Rapid 0-0

Încă o reușită anulată Farului

În minutul 59, Adrian Mazilu a marcat și el. Și de data asta, golul a fost anulat. Jucătorii Farului au sărbătorit inițial, dar Marcel Bîrsan a mers să revadă faza la monitorul VAR. Și a anulat golul. Motivul? În prealabil, Budescu l-a faultat pe Săpunaru, la mijlocul terenului.

Al doilea gol anulat

În minutul 45+2, Farul a marcat din nou. După o centrare a lui Budescu, din lovitură liberă, Artean a trimis mingea în poartă, cu capul.

Același asistent, Valentin Avram, a ridicat fanionul pentru ofsaid. Faza, precum cea din minutul 2, a fost revăzută în camera VAR. Și s-a menținut decizia inițială: gol anulat pentru ofsaid.

Avram a văzut bine ofsaid la Munteanu

În minutul 2, Louis Munteanu a deschis scorul, după o pasă în spatele fundașilor rapidiști. Atacantul Farului s-a demarcat excelent și l-a învins pe Moldovan, dar asistentul Valentin Avram a ridicat imediat fanionul, pentru ofsaid.

Faza a fost verificată în camera VAR și s-a menținut decizia inițială. Reluarea TV a confirmat că Munteanu se afla în afara jocului.

Echipele de start la Farul - Rapid:

Farul: Aioani - Sîrbu, Boli, M. Popescu, Dussaut - Vînă, Artean, Grameni - Budescu - Ad. Mazilu, L. Munteanu
Rezerve: Buzbuchi - Dănuleasă, Grosu, Queiros, Banu, N. Popescu, Grigoryan, Rivaldinho, Benchaib
Antrenor: Gică Hagi

Rapid: H. Moldovan - I. Cristea, Săpunaru, P. Iacob, Braun - Funsho, Cîrjan, Albu, Papeau - Al. Ioniță II - Valle
Rezerve: Drăghia - Dr. Grigore, G. Gheorghe, Bădescu, El Sawy, Pănoiu, Soni, Tsoumou, Al. Stan
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Complex Sportiv „Academia Gheorghe Hagi” - teren principal (Ovidiu - Constanţa)
Arbitru: Marcel Bîrsan / Asistenți: Valentin Avram și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Florin Andrei / Arbitru AVAR: Marius Badea

Promisiunea făcută de Florinel Coman la final de 2023: „Asta își doresc milioane de suporteri!”
Poli Iași - FCSB 1-3
Leo Grozavu face afirmații grave după eșecul cu FCSB: „Lucrurile astea se întâmplă doar în România! Mulți jucători n-au vrut să joace!” + A criticat și arbitrajul