FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - HERMANNSTADT 2-0

FOTO FC Botoșani, victorie entuziasmantă în fața surprizei Hermannstadt » Debut de senzație pentru fotbalistul crescut de PSG

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 iulie 2018 22:58

FC Botoșani a trecut de FC Hermannstadt, scor 2-0, în partida care a deschis etapa cu numărul 2.

Echilibrul a rezistat doar un sfert de oră la Botoșani. Gazdele au trecut treptat la cârma partidei și doar șansa a făcut ca tabela să rămână intactă până în minutul 44. Golofca a cerut penalty în minutul 30, la o intervenție întârziată a lui Căbuz.

Andrei Dumitraș a fost cel care a deschis scorul, după centrarea venită de la Mihai Roman I.

Diferența a fost și mai mare după pauză. Botoșănenii au atacat în valuri. Mihai Roman II, vârful împrumutat de la U Craiova, a ratat două ocazii mari înainte de a-și trece numele pe tabela de marcaj. A făcut-o în minutul 76, tot după o fază fixă.

Finalul i-a aparținut noului adus, francezul crescut de PSG, Hervin Ongenda. Acesta a oferit 3 pase de geniu, lăsându-și coechipierii în poziții ideale. Niciuna dintre șanse nu a fost fructificată.

FC Botoșani - Hermannstadt 2-0
AU marcat: A. Dumitraș '44, M. Roman II '76

FC Botoșani: Pap - Dumitraș, Burcă, Miron, Soiledis - Rodriguez, Oaidă - M.Roman I, L. Fulop, Golofca - M.Roman II
Rezerve: Fraisl - Patache, Chindriș, Ongenda, Piftor, Chitoșcă, E. Papa
Antrenor: Costel Enache

AFC Hermannstadt: Căbuz - Al. Coman, Pârvulescu, Dandea, Tătar - Antonov, Dâlbea - Petrescu, Rusu, Curtean - Blănaru
Rezerve: Niga - Herghelegiu, Pamfile, L. Dumitru, Tsoumou, Nkololo, I. Stoica
Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitru: Ionuț Coza (Cernica) / Asistenți: Valentin Avram (București) și Daniel Mitruți (Craiova) / Rezervă: Marian Barbu (Făgăraș) / Observator: Sorin Boca (Iași)
Stadion: Municipal