FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID

FOTO FINAL în Dinamo - Rapid: amicalul de la Săftica a fost tranșat după pauză

Articol de GSP - Publicat joi, 04 iunie 2020 10:02

Dinamo și Rapid se pregătesc de reluarea meciurilor oficiale, iar azi au jucat un meci amical la baza „câinilor” de la Săftica, test câștigat de dinamoviști cu 1-0. Jurnaliștii nu au avut acces la acest meci.

După o primă repriză în care giuleștenii au avut două ocazii prin Drăghiceanu, dinamoviștii au punctat în repriza a doua prin Slavko Perovic. Atacantul sârb a marcat singurul gol al meciului în minutul 59, cu o lovitură de cap, după un corner al „câinilor”, informează pagina de Facebook a celor de la Rapid, și a adus victoria gazdelor.

Aceasta a fost prima partidă pentru cei doi antrenori, Adrian Mihalcea și Dan Alexa neavând până acum ocazia să stea pe bancă la noile lor echipe.

FOTO. Imagini din meciul Dinamo - Rapid

+7 FOTO

FINAL. Amical Dinamo - Rapid 1-0

• Final de meci. Dinamo - Rapid 1-0
  • Fabook-ul Rapidului anunță: Gol Dinamo: Perovic deschide scorul în minutul 59, cu o lovitură de cap după un corner
  • Scorul la pauză a fost 0-0, meciul fiind unul echilibrat.
  • Pagina de facebook a Rapidului anunță: giuleștenii au avut două ocazii prin Drăghiceanu, care a executat bine două lovituri libere. În minutul 17, Starton a respins în corner, iar în minutul 36 a lovit bara. Dinamo a avut o ocazie prin Daniel Popa, în startul meciului, care a șutat puțin peste poartă
  • Partida este condusă de la centru de Ștefan Grigorie, fost jucător la Dinamo și Rapid, actual secund la giuleșteni
  • Jurnaliștii nu au voie să asiste la amicalul de azi din baza de la Săftica.

Conform paginii de facebook a lui Dinamo, „câinii” încep în formula: Straton – Kostrna, M. Popescu, R. Grigore, Sin – I. Șerban, I. Filip – Ahmed Bani, Montini, Sorescu – D. Popa
Antrenor: Adrian Mihalcea
Au mai jucat, după pauză: Piscitelli, Kilyen, Puljic, Borcea, Skovajsa, Al. Răuță, Mrzljak, Mihaiu, Fabbrini, V. Lazăr și Perovic.

Iată și echipa de start Rapid: Popa – Voicu, Iacob, Mallo, Copaci – Lazăr, Djuric – Crețu, Alami, Drăghiceanu – Hlistei
Antrenor: Dan Alexa

Meciul s-a jucat cu reguli stricte de securitate: a fost limitat accesul mai multor persoane, iar jucătorii și antrenorii nu au dat declarații la final. Amicalul urma să se joace miercuri seară, dar a fost amânat pentru că jucătorii lui Rapid nu au primit rezultatele testelor pentru coronavirus.

• Dinamo și Rapid s-au duelat de 122 de ori, iar „câinii” au 55 victorii. Giuleștenii au câștigat de 43 de ori, iar 24 de meciuri s-au terminat la egalitate Ultima partidă directă a fost pe 11 aprilie 2015, când Dinamo se impunea cu 2-0.
  • Dinamo are 17 puncte și se află pe locul 4 în play-out, la doar trei puncte distanță de penultimul loc, ocupa de Chindia. După înjumătățirea punctelor din Liga 2,
  • Rapid e pe locul 6, cu 19 puncte, la doar o lungime însă de locul 2, ocupat de CS Mioveni.

Măsuri dure de protecție:

Iată măsurile de organizare luate astfel încât răspândirea COVID-19 să fie evitată:

• Persoanele implicate în organizarea jocului vor trece printr-un filtru epidemiologic (chestionar, termometrizare) înainte de a pătrunde în baza de pregătire de la Săftica, cu excepția delegațiilor (jucători, staff tehnic) celor două echipe, testate de trei ori în ultimele 14 zile;
  • Toate persoanele implicate în organizarea acestui joc amical vor purta măști și mănuși pe toată durata meciului;
  • Componenții delegațiilor celor două echipe vor ajunge la Săftica doar cu autoturisme personale, echipați pentru joc, vestiarele celor două echipe fiind închise;
  • Echipele vor ajunge la Săftica la ore diferite, oaspeții cu 90 de minute înainte de ora 11:00, iar echipa antrenată de Adrian Mihalcea cu 75 de minute înaintea începerii jocului;
  • Jucătorilor, antrenorilor și delegaților celor două echipe le este recomandat să își dezinfecteze mâinile atât la intrarea pe terenul central de la Săftica, cât și la ieșire;
  • Titularii celor două echipe vor ieși pe teren cu 10 minute (Dinamo), respectiv cu 8 minute (Rapid) înaintea începerii jocului;
  • Jucătorii nu vor mai da mâna cu adversarii ca parte a protocolului premergător loviturii de începere;
  • Pe băncile de rezerve, cu excepția antrenorului principal, toți jucătorii și componenții staff-ului tehnic vor purta măști de protecție;
  • Pe întreaga durată a meciului amical este interzis jucătorilor, reprezentaților staff-ului tehnic și oficialilor celor două cluburi eliminarea secrețiilor nazale și / sau a salivei pe suprafața de joc sau în zona băncilor tehnice;
  • Personalul medical care oferă asistență de urgență de teren și brancardierii prezenți în incinta suprafeței de joc vor purta echipamente de protecție (măști, mănuși etc.) de toată durata meciului amical;
  • Meciul amical va fi arbitrat de reprezentanți din cadrul celor două cluburi;
  • Antrenorii și jucătorii celor două echipe nu vor oferi, la finalul meciului, declarații de presă la plecarea din baza de la Săftica. Fiecare club va transmite pe propriile canale de comunicare scorul meciului, echipa de start, schimbările efectuate, marcatorii golurilor etc;
  • Un singur fotoreporter va avea acces la Săftica, cel al clubului organizator. Imaginile surprinse în timpul meciului vor fi publicate la o oră după terminarea meciului”.

VIDEO.  Florin Prunea, decizie radicală: „Nu aveam ce să caut la Dinamo”