FOTBAL  »  Superliga  »  ACS POLI TIMIȘOARA - CFR CLUJ 4-3

FOTO + VIDEO ACS Poli - CFR Cluj 4 -3 » Meci senzațional la Timișoara! Gazdele conduceau cu 4-0 în minutul 60

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 august 2017 20:31

ACS Poli a furnizat una din cele mai mari surprize ale campionatului, învingând liderul CFR Cluj cu un incredibil 4-3.

Meciul a început de la 1-0 pentru timișoreni. Alex Munteanu a deschis scorul în minutul 2 printr-un șut magnific de la 28 de metri.

Clujenii nu au dat semne de revenire, iar ACS Poli a reușit golul doi în minutul 33. Gabriel Cânu s-a înălțat superb peste apărarea lui CFR și a înscris cu capul după o centrare perfectă venită din corner.

Echipa lui Ionuț Popa a continuat jocul bun și în repriza secundă, iar golul trei a venit în minutul 55. Drăghici a speculat o nescincronizare din apărarea "feroviarilor" și l-a învins pe Vâtcă printr-un șut fără preluare.

Cinci minute mai târziu, scorul a căpătat proporții nebănuite. Alexandru Munteanu a reușit "dubla" după o serie incredbilă de gafe din apărarea lui CFR.

Balde a redus din proporțiile scorului în minutul 74, senegalezul reușind astfel primul gol al său la CFR Cluj.

Balde a reușit "dubla" în minutul 78, la capătul unei faze în care clujenii nu au fost fair-play și nu au trimis mingea în afara terenului, deși un jucător al timișorenilor acuza probleme medicale și era întins pe gazon.

Pe fondul relaxării gazdelor, clujenii au reușit și golul trei: Nistor a șutat, mingea a fost deviată de Cânu, traiectoria păcălindu-l pe goalkeeper-ul Curileac.

S-a terminat 4-3, după un final extrem de tensionat, în care clujenii au avut câteva șanse bune de a marca golul patru.

Grație victoriei, ACS Poli a urcat până pe locul șase, acumulând 13 puncte. De partea cealaltă, CFR înregistrează prima înfrângere din acest sezon. Totuși, clujenii vor rămâne lideri și după această etapă.

ACS Poli - CFR Cluj 4-3
Au marcat: Al. Munteanu '2, '60, G. Cânu '33, Drăghici '55, / Balde '74, '78, Cânu a.g. '81

TEXT / VIDEO

ACS Poli: Curileac - V. Crețu, C. Melinte, Cânu,  Șeroni - Artean, Soljici - Al. Munteanu, Bîrnoi, Țigănașu - Drăghici
Rezerve: Straton, Bocșan, Străuț, Croitoru, Mailat, Al. Ciucur, Bianconi
Antrenor: Ionuț Popa

CFR Cluj: Vâtcă - Cr. Manea, A. Mureșan, Vinicius, Al. Vlad - Hoban, Deac, Culio - Omrani, Vera, Nistor
Rezerve: Duka, M. Coman, Nouvier, Moutinho Rua, Luchin, Mario Jorge, Balde
Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti) / Asistent 1: Mircea Orbuleţ (Bucureşti) / Asistent 2: Stelian Slabu (Braşov) / Rezervă: Dan Botescu (Bucureşti) / Observator: Eduard Dumitrescu (Piteşti)