FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - RAPID

Gaz Metan - Rapid 1-1 » Giuleștenii, 5 meciuri fără victorie! Morar i-a „iertat” în prelungiri » Clasamentul ACUM

Gaz Metan - Rapid 1-1 // foto: Facebook @ Gaz Metan +23   FOTO
Gaz Metan - Rapid 1-1 // foto: Facebook @ Gaz Metan

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 februarie 2022 22:26 / Actualizat sambata, 05 februarie 2022 08:25

Gaz Metan și Rapid au remizat, scor 1-1, în etapa 24 din Liga 1.

Alb-vișiniii au început meciul extraordinar. În minutul 3, Marzouk a șutat din interiorul careului, Buzbuchi a respins în față, pe direcția lui Goge, care a reluat din prima. Portarul sibienilor n-a putut interveni și a doua oară.

Gaz Metan - Rapid 1-1. 5 meciuri fără victorie pentru giuleșteni

Rapid a fost la un pas să-și majoreze avantajul în minutul 20, prin Marzouk, însă atacantul marocan a șutat mult pe lângă poartă dintr-o poziție excelentă.

Cinci minute mai târziu, oaspeții au trecut din nou pe lângă gol. Cu Alami pe cale să finalizeze din apropierea porții, Dobrescu a intrat prin alunecare și i-a „suflat” mingea rapidistului.

Următoarele ocazii mari ale meciului le-au aparținut gazdelor. În minutul 42, din careul mic, Ioan Filip a trimis, cu capul, puțin peste poartă. Același Filip a trecut pe lângă gol și două minute mai târziu. Din nou, nu a fost suficient de precis cu capul.

Arbitrul a fluierat startul de două ori în Gaz Metan - Rapid » Obscenități la adresa Stelei
GAZ METAN - RAPID

Repriza a doua i-a aparținut lui Gaz Metan

În prima parte a reprizei secunde, inițiativa le-a aparținut gazdelor. Dominarea acestora a dat roade în minutul 55, când Lixandru a adus egalarea: corner, deviere cu capul a lui Yuri, finalizare din alunecare a lui Lixandru.

În minutul 92, Gazul a ratat cea mai mare ocazie a meciului! Vlad Morar, servit de Lixandru pe 6 metri, a reușit doar să „șteargă” balonul!

Poziția din care a ratat Vlad Morar

1.700 de spectatoriau asistat la meciul dintre Gaz Metan și Rapid. 400 dintre aceștia sunt susținători ai oaspeților

Scor final 1-1, iar presiunea de pe umerii lui Mihai Iosif crește, după ce giuleștenii au ajuns la 5 meciuri fără victorie. Rapid are acum 34 de puncte, unul sub Farul, ocupanta primului loc de play-off, doar că dobrogenii au două meciuri în minus față de Rapid! Gaz Metan, în schimb, ocupă în continuare locul 13, având 24 de puncte.

450 de remizeare Rapid în Liga 1, număr atins în această seară

FINAL » Gaz Metan - Rapid 1-1

Gaz Metan - Rapid, echipele de start:

GAZ METAN: Buzbuchi - De Moura, Yuri, Horj, Dobrescu - Lixandru, Francisco Junior, I. Filip - Morar, Irobiso, Grădinaru
REZERVE: Vâlceanu, Kanda, Trif, Ed. Avram, Harfaș, Dr. Iancu, P. Costea, Gașpar, Chamed
ABSENT: Matricardi (accidentat)
ANTRENOR: Ilie Poenaru

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Goge - Albu, R. Ilie, Kait - Alami, Marzouk, Stahl
REZERVE: Drăghia, Acuna, Dandea, Sefer, Moise, Florică, Pănoiu, Al. Ioniță, Bălan
ABSENȚI: J. Morais (suspendat), Belu, Crepulja (accidentați)
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: „Gaz Metan”
Arbitru: Cătălin Popa / A1: Adrian Vornicu; A2: Romică Bîrdeș

Plecare importantă de la Rapid » Giuleștenii pot pierde unul dintre cei mai buni jucători: „O să vină o ofertă zilele următoare”

Concluziile unui mercato cu frâna trasă în Liga 1 » Cine a făcut cele mai bune afaceri și a ieșit în profit

Lovitură dură pentru Dinamo în mercato » „Câinii” au fost blocați, jucătorul semnează contractul în Superligă

„Oltenia” din Munchen » „În urmă cu 10-15 ani, totul era mai bine în Germania! Acum, viața e la fel ca în România”

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”