FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CSIKSZEREDA 2-0

Note GSP în Dinamo - Csikszereda 2-0 » Dennis Politic și restul lumii!

Dennis Politic a fost MVP-ul indiscutabil al roș-albilor / Sursă foto: Facebook@ Dinamo București +8   FOTO

Articol de - Publicat marti, 21 mai 2024 02:28 / Actualizat marti, 21 mai 2024 07:59

Dinamo a făcut, luni seara, un pas important spre menținerea în Superligă. „Câinii” au învins Csikszereda, 2-0, și mai au de navigat încă 90 de minute pentru a-și securiza locul în prima ligă. Dennis Politic a fost MVP-ul indiscutabil al roș-albilor „dubla” acestuia tranșând turul contra ciucanilor.

Implicați pentru al treilea sezon la rând într-un „baraj” de salvare, dinamoviștii au avut de răbdat o repriză pentru a dezlega jocul divizionarei secunde. Fără să strălucească în exprimare, Dinamo și-a îndeplinit până la urmă scopul, a obținut o victorie care îi simplifică viața înaintea returului din Harghita, de pe 27 mai.

GSP.ro a analizat de la firul ierbii jocul dinamoviștilor și prezintă principalele concluzii, într-o seară în care pe Arena Națională a rulat filmul „Dennis Politic și restul lumii”.

Dinamo - Csikszereda

Notele celor de la Dinamo

Golubovic (6) » Rar întrebuințat de ciucani, mai mult a șomat pe durata partidei. A avut de parat două șuturi facile în prima parte, apoi a scăpat cu poarta intactă la ocazia mare a oaspeților din ultimul sfert de oră.

Moura (6) » A pus osul la treabă, o obișnuință pentru brazilian. A greșit câteva pase pe construcție, fără vreo altă eroare flagrantă în dreptul său.

Ricardo Grigore (7) » Titularizat de nevoie în cel mai important moment al sezonului, nu a dezamăgit în nicio clipă, deși aparițiile sale au fost o raritate pe durata acestui campionat. Ba mai mult, a fost foarte aproape să deschidă scorul, goalkeeper-ul advers parându-i lovitura de cap la faza fixă din startul partidei.

Dinamo - Csikszereda / foto Cristi Preda (GSP)
+4 FOTO

Homawoo (6) » Prestație sigură, fără poticneli pentru togolez.

Amzăr (6) » Evoluție fără complicații în cele 62 de minute petrecute în teren.

Milanov (6) » Lider la mijlocul terenului, pe la el au trecut multe dintre acțiunile dinamoviștilor din prima repriză. N-a fost departe să înscrie, dar șutul său a nimerit bara.

Gnahore (6) » Exact, și-a respectat fișa postului și a neutralizat puținele tentative ofensive ale celor de la Csikszereda.

Pavicic (7) » CV-ul nu minte, croatul e înzestrat cu ceva calități în bagaj. A avut câteva atingeri de efect, a inițiat atacuri periculoase în ambele reprize, Kopic păstrându-l în teren până la final.

Bani (7) » E unul dintre remarcații finalului de sezon. A contribuit la puncte vitale pentru salvarea echipei, iar acum a inventat un assist perfect pentru Politic, la golul de 1-0.

Abdallah (6) » N-a fost ziua lui, deși colegii i-au livrat destule mingi utile. A irosit câteva ocazii bune, nu s-a lipit în niciun chip de gol.

Politic (9) » Masterclass! A ieșit la rampă după săptămâni bune în care fusese o umbră a jucătorului de dinainte de accidentare. S-a demarcat excelent la primul gol, iar reușita secundă e de autor! A înșirat trei adversari, finalizând necruțător, sub transversală. Lui Dinamo îi va fi greu să-l păstreze și din sezonul viitor.

Au mai jucat:

Gregorio (5) » Puține realizări pentru portughezul introdus la jumătatea reprizei a doua. A avut 30 de minute la dispoziție, dar nu și-a găsit locul, a părut de multe ori stingher, izolat. Pare într-un regres în acest moment.

Bordușanu (6) » l-a înlocuit pe Amzăr când rivalul pe post a terminat combustibilul, a jucat fără complicații, fără fisuri. Plus că acțiunea de la golul secund a trecut și prin gheata sa.

Cristi Costin (-) » a evoluat din minutul 86, prea puțin pentru a fi notat.

Dani Iglesias (-) » a evoluat din minutul 87, prea puțin pentru a fi notat

Petru Neagu (-) » a evoluat un minut în prelungiri, prea puțin pentru a fi notat

Antrenor: Zeljko Kopic (7)

+4 FOTO

Notele de la Csikszereda

Gyenge 6 - Nagy 5, Kelemen 5, Csuros 6, Apro 6 - Veres 6, Soufiane Jebari 5 - Szondi 5, Babati 5, Gal-Andrezly 5 - Jelena 6
Au mai jucat: Makrai 5, Bakos 5, Pinter 6, Bloj 5

Antrenor: Robert Ilyes (5)

VIDEO Dennis Politic, pregătit de returul de la Miercurea Ciuc: „Suntem obișnuiți cu înjurături și «hate», dar mergem acolo pentru a câștiga”

Mai multe știri despre Dinamo:

Kopic, detalii din vestiar după Dinamo - Csikszereda: „Asta le-am spus la pauză” + A vorbit despre viitorul său

Pe aici se trece? Imaginile serii după Dinamo - Csikszereda, cu o fetiță și un jandarm în prim-plan

VIDEO + FOTO Victorie cu iz Politic! Dinamo rezolvă puzzle-ul ciucan, 95% va fi în Superligă și de la anul!

Lui Boloni nu i-a venit să creadă » Ce a putut să facă elevul lui în minutul 6 al barajului Metz - Saint-Etienne
Stranieri

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!