FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FCU CRAIOVA

FOTO Arbitraj PRAF la Botoșani - FCU Craiova: penalty clar, întors cu VAR + eliminare ușoară

Momentul contactului dintre Lekiatas și Ofosu din repriza a doua, foto: captură de ecran Prima Sport +11   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 14 aprilie 2024 13:57 / Actualizat duminica, 14 aprilie 2024 15:52

Meci cu multe faze de arbitraj discutabile la meciul dintre Botoșani și FCU Craiova. Gazdele au primit un penalty în prima repriză, care le-a fost anulat după ce Iulian Călin, „centralul” partidei, a revăzut reluarea la VAR, care arăta clar contactul. Apoi, în repriza a doua, a acordat un penalty pentru moldoveni pe care nu-l văzuse în primă fază, după care l-a eliminat ușor pe Aurelian Chițu.

În minutul 16, „centralul” Iulian Călin a acordat un penalty pentru Botoșani ca urmare a duelului dintre Vlad Pop (23 de ani) și Jaly Mouaddib (23 de ani). Arbitrul a fost chemat să verifice faza și le-a anulat lovitura de la 11 metri moldovenilor, deși contactul a fost evident.

Fostul jucător de la Rapid a răbufnit în direct: „Voi ieși din fotbal. E o mocirlă!”
DECIZIE

FOTO. Fază controversată de arbitraj în Botoșani - FCU Craiova

Penalty anulat în Botoșani - FCU Craiova, foto: captură de ecran Prima Sport
+7 FOTO

În minutul 16, o fază discutabilă s-a petrecut în careul celor de la FCU Craiova. După o acțiune în viteză a gazdelor, Vlad Pop, mijlocașul oltenilor, l-a călcat în careu pe Jaly Mouaddib, atacantul lui Botoșani. Acesta a căzut și a solicitat o lovitură de la 11 metri.

Arbitrul Iulian Călin, aproape de fază, a acordat inițial penalty. În urma discuțiilor purtate cu arbitrul VAR, Horia Mladinovici, și asistentul Alexandru FIlip, Călin a fost chemat să revadă faza. După 2 minute, „centralul” a decis că nu este penalty, în ciuda protestelor moldovenilor.

5 minute mai târziu, Vladislav Blănuță (22 de ani) a deschis scorul pentru FCU Craiova după pasa lui Sekou Sidibe (22 de ani).

Iulian Călin a dat penalty pentru Botoșani în repriza a doua după ce a fost chemat de VAR

Iulian Călin a acordat un penalty în Botoșani - FCU Craiova, foto: captură Prima Sport
+9 FOTO

A doua fază importantă a partidei dintre FC Botoșani și FCU Craiova a avut loc în repriza a doua. În minutul 55, fundașul lituanian al lui FCU Craiova, Rokas Lekiatas (25 de ani), l-a faultat în careu pe Reagy Ofosu (32 de ani). Apărătorul i-a prins piciorul germanului în careu.

Inițial, „centralul” Călin nu a acordat lovitură de la 11 metri. VAR a intervenit și l-a chemat pe arbitru pentru a revedea faza. Călin a verificat momentul contactului și a acordat de această dată penalty pentru Botoșani. Enzo Lopez (26 de ani) a înscris pentru moldoveni și a restabilit egalitatea, 1-1.

FOTO. Aurelian Chițu, eliminat ușor de Iulian Călin în minutul 70

Aurelian Chițu, eliminat ușor de Iulian Călin, foto: captură Prima Sport
+8 FOTO

A treia fază controversată în meciul dintre Botoșani și FCU Craiova. „Centralul” Iulian Călin l-a eliminat ușor pe Aurelian Chițu în minutul 70, după un presupus fault. Avertizat inițial în minutul 65 cu cartonaș galben, Chițu l-a faultat pe Miron la mijlocul terenului conform lui Călin, care i-a acordat cel de-al doilea cartonaș galben și l-a eliminat.

La 6 minute după acest moment controversat, Botoșani a „lovit” de două ori, prin Mailat și Enzo Lopez, ducând scorul la 3-1.

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO Match Preview - CFR Cluj - FCSB

Dănuț Lupu a revenit în fotbal! S-a angajat la Dinamo-Badea și anunță: „Pot s-o duc în Superligă”
ACS FC DINAMO
Istvan Kovacs, delegat în sferturile Champions League! UEFA l-a trimis la un meci de gală