FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - UTA

CRONICĂ Ce mai chin! Teren de „B”, joc de „B” » Petrolul și UTA, remiză neconcludentă pe „Ilie Oană”

Petrolul și „Bătrâna Doamnă” au chinuit fotbalul pe un teren denivelat în multe zone / Sursă foto: Facebook@ UTA Arad

Articol de - Publicat sambata, 07 octombrie 2023 16:00 / Actualizat sambata, 07 octombrie 2023 16:23

UTA și Petrolul au încheiat la egaliate, scor 0-0, prima confruntare de sâmbătă din Superligă. Arădenii au avut două șanse mari în prima repriză, „haita” a fost aproape de gol în ultimele minute, dar ambele tabere s-au mulțumit în final cu câte un punct.

Petrolul și UTA au chinuit fotbalul pe un teren denivelat în multe zone. Ambele echipe sunt fără victorie de 5 etape.

Cronică de Aurelian Botezatu: Ce mai chin! Teren de „B”, joc de „B”

Fără victorie de 4 etape, de la un 2-1 contra FCSB-ului, cu Mircea Rednic contestat de tot mai mulți fani, UTA a fost cea care a dictat ritmul în debutul partidei de la Ploiești. Problema? Mai vechea meteahnă a arădenilor, finalizarea.

Musi înscrie, dar era în ofsaid

Petrolul, la rându-i cu deficiențe la același capitol (fără gol de 3 etape!), a acceptat dominarea oaspeților și a căutat să lovească pe contraatac.

Gicu Grozav a irosit o poziție promițătoare (8), golul lui Musi a fost anulat, patru minute mai târziu, din cauza poziției de afară din joc în care se afla.

Nivel de Liga 2 spre Liga 3

Cu trecerea timpului nivelul partidei a scăzut și mai mult, alunecând spre „Liga 2”, dacă nu cumva „Liga 3”. Duelurile s-au dus mai mult între cele două careuri, de parcă acestea picaseră pradă unor incendii de vegetație.

Până și centrările din flancuri au devenit un chin pentru cei aflați pe teren.

Arădenii și „găzarii” s-au anihilat reciproc în prima repriză / Sursă foto: Facebook@ UTA Arad

Balonul „reclamă” calitatea terenului

Gazonul, altă bătaie de cap. De un verde-galben „de toamnă” și cu destule zone în care balonul țopăia hilar, de parcă ar fi vrut să reclame cumva calitatea modestă a suprafeței de joc.

Edi Iordănescu a anunțat lotul pentru Belarus și Andorra! Ce schimbări a făcut selecționerul
PRELIMINARII EURO 2024

În sfârșit, ocazii

Fanii au trebuit astfel să aștepte nu mai puțin de 41 de minute pentru o primă ocazie adevărată: Micovski, din 8 metri, lateral, reflex Zima. Apoi, Cooper, cam din aceeași poziție, șut blocat de același Zima.

Oportunitățile arădenilor i-au trezit pe amfitrioni, însă Hanca a fost blocat de Abeid la 11 metri (45) și tabela a rămas neschimbată la pauză, 0-0.

Deja vu în debutul reprizei secunde

Debutul reprizei secunde, un deja vu. Chin. Inclusiv mingi plouate, ca la rugby! Și pase greșite, de ambele părți. Cu duiumul. După un sfert de o oră, în sfârșit o sclipire! Reluarea lui Rădulescu și intervenția salutară a lui Florin Iacob (62).

Cooper, eliminat

UTA a răspuns abia în minutul 75, ratare monumentală Cooper: „peste”, de la vreo 8 metri. Rednic și-a pus mâinile pe cap, apoi „a căzut” într-un soi de deznădejde.

Același Cooper a văzut al doilea „galben” (78), gratuit, pentru că nu l-a atins pe Hanca, și și-a lăsat echipa în zece. Finalul a fost marcat de asediul Petrolului la poarta lui Iacob, materializat prin ocaziile lui Iustin Răducan, Jefferson și Rădulescu. Însă mingea n-a vrut în poartă.

FINAL » Petrolul - UTA 0-0

• Vezi AICI cele mai interesante statistici.
  • 5.800 de suporteri au fost prezenți la partida de pe „Ilie Oană”.
  • Godberg Cooper, atacantul oaspeților, a fost eliminat în minutul 77, după ce a văzut al doilea „galben”. Pe primul îl încasase în prima repriză. Cel de-al doilea, venit după un contact cu Sergiu Hanca, a fost acordat în circumstanțe discutabile, însă VAR-ul nu poate intervin în astfel de situații.
  • Zima, cehul din poarta Petrolului, a fost omul primei reprize, cu două parade remarcabile la ocaziile lui Micovschi ('41) și Cooper ('44). Portarul „găzarilor” intervenise cu brio și la șutul deviat al lui Căpușă din minutul 17.
  • Golul lui Musi, reușit în minutul 12, a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.
Musi se afla în poziție neregulamentară. Golul fusese anulat din prima de „centralul” Cătălin Popa, ulterior a venit și confirmarea din cabina VAR / Captură Prima Sport
  • Duelul a fost prefațat de un moment de reculegere ținut în memoria profesorului Viorel Băltățeanu, un nume important în fotbalul prahovean, care a încetat din viață zilele trecute.
  • VIDEO cu cele mai importante faze ale partidei.

Petrolul - UTA. Echipe de start

Petrolul: Zima - Dumitriu, Papp, Diomande, Meijers, Doua - Musi, Hanca, Jair - M. Roman, Grozav
Rezerve: Eșanu - Pedro, Garutti, Huja, Radu, Jefferson, Rădulescu, Mitrov, I. Răducan
Antrenor: Florin Pîrvu

UTA: Fl. Iacob - Căpușă, Benga, Stolnik, Aly Abeid - Cr. Mihai, Freitas Costa, Fabry - Stahl, Cooper, Cl. Micovschi
Rezerve: Kucher - D. Rodrigues, Herald Marku, Ivalyo Markov, R. Pop, Stanciu, Dumitrașcu, Ofosu, Holst
Antrenor: Mircea Rednic

STADION: „Ilie Oană” - Ploiești
ARBITRU: Cătălin Popa (Pitești), A1: Daniel Mitruți (Craiova), A2: Mircea Orbuleț (București), Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei), Arbitru AVAR: Bogdan Gheorghe (București)

Mititelu pregătește o mutare bombă: „Mâine l-aș pune antrenor, i-am și spus! Mă rog să fie dat afară ca să rămână liber”
FCU CRAIOVA - HERMANNSTADT
Grozavu, impresionat de Rapid: „O echipă cu jucători de clasă” + Pe cine laudă: „Fantastic! Un profesionist desăvârșit”