FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - VOLUNTARI 0-1

Nae Constantin, acuze către CCA după eșecul cu Voluntari: „La Ploiești nu a ajuns nimeni cu VAR-ul”

Nae Constantin +16   FOTO
Nae Constantin

Articol de GSP - Publicat marti, 19 iulie 2022 00:00 / Actualizat marti, 19 iulie 2022 00:23

FC Voluntari s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Petrolul în prima rundă a noului sezon. Nae Constantin, antrenorul ploieștenilor, și-a îndreptat discursul de la finalul meciului asupra, VAR, după ce echipa sa a fost penalizată cu un penalty în minutele de prelungire.

În minutul 88, Gabriel Tamaș l-a lovit cu cotul pe Igor Armaș și a provocat o lovitură de la 11 metri. Fundașul central a protestat vehement pe gazon decizia „centralului” George Găman, cerându-i acestuia să meargă la monitor să revadă faza.

Gabriel Tamaș, după cadoul făcut fostei echipei: „Mai dăm un cot, un pumn”
Petrolul - Voluntari 0-1

Prezent în studioul „Digi Sport Special”, Marius Avram s-a arătat surprins de gesturile fundașului. Fostul arbitru a pus la îndoială că Alexandru Deaconu, șeful proiectului VAR în România, a explicat bine cum funcționează sistemul de arbitraj video echipelor din Liga 1.

Ulterior, Nae Constantin a dezvăluit că Deaconu nici nu a fost la Ploiești pentru a le face instruirea.

Nae Constantin: „La Ploiești nu a ajuns nimeni cu VAR-ul”

„VAR ajută fotbalul românesc, discuțiile sunt din ce în ce mai puține, analizele la televizor sunt din ce în ce mai puține. Urmăream acum și vreau să spun că la Ploiești nu a ajuns nimeni cu VAR-ul, d-asta jucătorii întreabă. Eu am o experiență de un an de zile în Arabia Saudită, știu cum se învârte.

Pentru mine e clar, e un pas înainte pentru fotbalul românesc. E o fază interpretabilă. Așa a văzut arbitrul, s-a verificat și la VAR, înseamnă că a fost penalty. Nu mai putem comenta nimic. Ne dorim să scoatem maxim din meciuri, din păcate azi n-am putut”, a declarat Nae Constantin la Digi Sport.

Greșeli vom mai face, important e să le eliminăm pe cele mari. Cei nou veniți și cei care au fost aici au avut o evoluție bună. Lumea mă întreabă ce-mi doresc. Vreau jucători peste ce avem noi, dacă vom reuși să aducem sunt bineveniți.

- Nae Constantin, antrenor Petrolul

FOTO. Cele mai tari poze de la Petrolul - FC Voluntari

+12 FOTO

Ar fi lovitura verii! Giedrius Arlauskis, dorit cu insistență de o echipă în Liga 1

„Se vorbeşte prea mult despre arbitraj!” » Erik Lincar, enervat de controversele de după meciul FCSB - U Cluj