FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - FC BOTOȘANI

Sepsi - FC Botoșani 1-1 în etapa #7 » Dumitrescu aduce un punct pentru covăsneni pe final

Sepsi - FC Botoșani 1-1

Articol de - Publicat duminica, 29 august 2021 18:15 / Actualizat duminica, 29 august 2021 20:40

Sepsi și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în etapa a 7-a Ligii 1. Gazdele au revenit pe final, după ce moldovenii au deschis scorul.

Programul etapei #7 din Liga 1

La poli opuși în clasamentul de după 6 runde, Sepsi și FC Botoșani s-au ciocnit pe terenul din Sf. Gheorghe, iar gazdele, cu doar o remiză în ultimele 4 runde, au pornit un adevărat asediu, din start. Păun, Chunchuikov, Ninaj, Golofca, au tras din toate pozițiile, ultimul din numai 6 metri, însă Pap a zburat incredibil.

În primul sfert de oră, moldovenii n-au reușit să iasă din propria jumătate, sugrumați de presingul nemilos al băieților lui Grozavu. Au urmat alte 15 minute în care Botoșani a dat semne de revenire, dar fără mari ocazii la poarta lui Niczuly. Iar finalul reprizei a aparținut iar gazdelor.

Chunchukov a fost din nou singur, la numai 5 metri, însă n-a putut trece de bravul portar al oaspeților. O remiză albă, grație lui Flash Pap, ultima redută, dar de netrecut, pentru cavalcada lui Sepsi.

De la cabine, a ieșit parcă o altă FC Botoșani. Edjouma și Papa au început să închidă mai bine culoarele, Ongenda și-a amintit că poate să vrăjească mingea. Sepsi a dominat, dar acum fără suflu, fără idei. Iar moldovenii au prins curaj. Dragu nimerește bara, Ongenda nu-l poate bate pe Niczuly. Dar la un corner, Chindriș a câștigat duelul cu Mitrea și a deschis scorul.

Cum te pedepsește fotbalul! La pauză putea fi 4-0 pentru gazde. După o oră, e 0-1! Ba mai mult, Santos își bate joc de o contră pe care scria 2-0. Abia în ultimele 10 minute, Sepsi și-a revenit. Eder a dat semnalul, cu un șut la care Pap a respins greu. Iar asediul de final a găsit egalarea de la puștiul Andres Dumitrescu, după o gafă de gâgă a lui Dawa.

Gazdele au forțat chiar victoria, dar Șeroni a parat execuția lui Mitrea în prelungiri.

Kovacs i-a refuzat un penalty lui Santos

În minutul 18, la una din extrem de puținele incursiuni ale botoșănenilor în jumătatea adversă, Mateus Santos, lansat de Ongenda, a intrat în careu. În fața sa era Bogdan Mitrea, dar, din spate, a venit în viteză Marius Ștefănescu, care, din neglijență, l-a faultat pe atacantul oaspeților.

În ciuda protestelor moldovenilor, arbitrul Istvan Kovacs nu a dictat nimic, deși s-ar fi impus acordarea unei lovituri de pedeapsă.

Sepsi - FC Botoșani, echipe de start:

SEPSI: 33. Niczuly - 88. Dimitrov, 92. Ninaj, 3. Mitrea, 77. Aganovic - 6. Păun, 17. Fofana, 11. Ștefănescu - 90. Golofca, 23. Chuchunkov, 22. N. Tamaș
REZERVE: 2. Began, 17. Fofana, 20. Dumitrescu, 14. Tortella, 15. Ashkovski, 91. Bojic, 29. Damascan, 55. Rep, 27. Ispas
ANTRENOR: Leo Grozavu

FC BOTOȘANI: 1. Ed. Pap - 47. Braun,6. Chindriş, 25. Racoviţan, 5. Tchakonte - 77. Dragu, 18. Edjouma, 67. Papa - 17. Silva, 10. Ongenda, 9. Santos
REZERVE: 22. M. Contra, 7. Petkovski, 19. Patache, 21. D. Croitoru, 89. Kage, 30. Ţigănaşu, 32. Seroni, 28. Fili, 90. Mensah, 8. Tîrcoveanu
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)

EXCLUSIV Vedeta lui Sepsi a fost exclusă definitiv din lot! Grozavu confirmă: „E decizia mea”

Refuzați de Iftime, oltenii au mărit oferta pentru Ongenda » Cât dă Craiova în schimbul francezului