FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC BOTOȘANI 1-0

FOTO Cojocarule, ai dormit în prima repriză? A permis desfășurarea meciului Dinamo - FC Botoșani deși regulamentul a fost încălcat flagrant

Articol de , - Publicat marti, 15 august 2023 17:30 / Actualizat marti, 15 august 2023 17:39

Dinamo - FC Botoșani 1-0 a închis etapa a 5-a de campionat. Meciul s-a jucat pe Arcul de Triumf cu aproape 5.000 de spectatori în tribune. Brigada de arbitri delegată la acest joc l-a avut în frunte pe Adrian Cojocaru, iar rezerva acestuia a fost Andrei Antonie.

Oficialii jocului au permis însă disputarea primei reprize în condiții de joc neregulamentare. Terenul n-a îndeplinit toate normele impuse obligatoriu. Nici Cristina Babadac, observatorul de arbitraj, n-a remarcat iregularitățile.

Mai precis, într-unul din colțurile suprafeței de joc, la fanion, nu era trasat și arcul de cerc, care unește în interiorul gazonului linia de margine cu cea de poartă. Și care delimitează zona pe care un fotbalist poate așeza mingea atunci când execută un corner.

Arbitrii n-au observat acest lucru nici la ședința tehnică, nici înainte de startul confruntării, nici măcar în minutul 15, atunci când Dinamo a beneficiat de un corner chiar de pe acea parte.

Bani a mers să execute și a pus balonul unde a crezut el că poate exista acel arc de cerc. Cojocaru n-a intervenit și a lăsat jocul să continue.

În plus, nici echipamentul portarului celor de la Botoșani din primele 45 de minute nu trebuia validat de brigada de arbitri.

FOTO Facebook Dinamo

Ducan a evoluat cu un tricou fucsia, șort mov și jambiere tot fucsia, care aduceau foarte mult cu culoarea folosită aseară de Dinamo, roșu complet. La unele faze în careul oaspeților, Ducan nu se deosebea pe transmisia meciului de fotbaliștii lui Ovidiu Burcă.

În aceste condiții s-a disputat toată prima repriză. La pauză, tocmai pentru că cele două situații nu respectau regulamentul de joc, s-a intervenit și au fost remediate.

S-a trasat arcul de cerc la colțul terenului, iar Ducan a fost pus să-și schimbe cu totul echipamentul. Și a ales galben pentru toate cele 3 componente: tricou, șort, jambiere.

Răzvan Patriche: „Noi nu am avut presiune. Mă bucur că am reușit să-mi ajut echipa să câștige”

Dinamo anunță măsuri radicale, după ce un spectator a luat la țintă arbitrul: „Pe măsura faptei!”