FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - CS MIOVENI

VIDEO Și-au Croit drum spre „B” » Mioveni a pierdut și cu U Cluj, după o gafă uriașă de portar! Clasamentul ACUM

U Cluj - Mioveni/ oto: Facebook @Universitatea Cluj

Articol de - Publicat luni, 24 aprilie 2023 19:25 / Actualizat luni, 24 aprilie 2023 19:56

U Cluj a câștigat cu CS Mioveni, scor 1-0, în etapa #5 din play-out-ul SuperLigii.

Rezultatele și programul etapei 5 din play-out

În deplasarea de la U Cluj, Nicolae Dică își juca una dintre ultimele șanse de a salva Mioveniul de la retrogradare. "Izgoniți" de la Cluj la Mediaș pentru că gazonul de pe Cluj Arena se schimbă, "studenții" au dominat prima repriză a partidei, dar fără a-și crea mari ocazii de gol.

Gafă colosală în U Cluj - Mioveni » Dică a început să râdă pe bancă
U CLUJ - CS MIOVENI

Singura șansă a venit chiar în ultimul minut, când Chipciu a tras puternic din marginea careului, dar Croitoru a respins peste bară. De partea cealaltă, argeșenii cu zero reușite. Croitoru, gafă decisivă Repriza secundă a adus ocaziile. U Cluj a reușit să desfacă apărarea lui Dică, iar același Chipciu a fost aproape de gol în minutul 48.

Căpitanul lui "U" a luat pe cont propriu o acțiune în flancul stâng, a șutat la poartă din unghi, dar din nou Croitoru a fost la post. Același duel s-a repetat în minutul 66, din nou, cu portarul Mioveniului învingător.

Gafa lui Croitoru a decis meciul

Prestația bună a lui Flavius Croitoru s-a anulat însă în minutul 72. Portarul argeșenilor a scăpat incredibil din mâini o minge ușoară reluată de Thiam cu capul, spre stupefacția lui Nicolae Dică, care a zâmbit amar privind gafa jucătorului său. Mioveni e ultima, cu șanse infime de salvare.

Mioveni pierde a 5-a etapă la rând și se poate gândi deja la Liga a 2-a, în momentul de față aflându-se la 7 puncte de primul loc de baraj cu 4 etape înainte de finalul campionatului. U Cluj ia o gură mare de aer și se distanțează la 4 puncte de locurile de baraj.

Clasamentul din play-out

U Cluj este pe locul 11 în Liga 1, cu 4 puncte peste Chindia, echipa de pe primul loc de baraj. Ardelenii luptă pentru evitarea retrogradării, deoarece nu au depus cerere pentru licența UEFA și nu pot participa la barajul pentru loc de Conference League.

FINAL » U Cluj - CS Mioveni 1-0

• AICI, cele mai importante statistici
  • A marcat: Thiam 72
  • 950 de fani au asistat la meci
  • VIDEO cu cele mai importante faze
  • U Cluj a dominat prima repriză. A avut 69% posesie și 7 șuturi la poartă. Jucătorii de la Mioveni au tras de două ori
  • Ardelenii s-au năpustit spre poarta adversă în startul reprizei a doua. Chipciu a luat o acțiune pe cont propriu și a tras pe direcția portarului. Apoi, a trimis peste din fața porții, după un șut respins în față de Croitoru.
  • U Cluj a deschis în cele din urmă scorul. Thiam a trimis cu capul pe centrul porții, iar Croitoru a scăpat pur și simplu mingea în poartă.

U Cluj - CS Mioveni, echipele de start

U Cluj: Gorcea - Oancea, Martic, F. Ilie, Goranov - I. Filip, Bic - Chipciu, D. Nistor, Ze Gomes - Thiam
Rezerve: Iliev, Trif, G. Simion, Horșia, A. Hofman, Tescan, I. Stoica, A. Bălan, Remacle
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău
Absenți:

CS Mioveni: D. Croitoru - Rădescu, Balaur, Garutti, M. Pedroso - V. Pop, Lepistu, Șerbănică - Gutea, B. Rusu, Lixandru
Rezerve: Greab, Sno, Coșereanu, D. Toma, Buziuc, Benchaib, A. Caprescu, N. Carnat, L. Antal
Antrenor: Nicolae Dică