FOTBAL  »  LIGA 2  »  POLI TIMIȘOARA

Adrian Manea, fotbalist legendar al lui Poli Timișoara, a murit la 68 de ani

Adrian Manea, primul din stânga sus, în echipa lui Poli care a cucerit Cupa României

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2022 10:22 / Actualizat luni, 25 aprilie 2022 10:48

Adrian Manea, fotbalist legendar al clubului Poli Timișoara, a murit la vârsta de 68 de ani, chiar în ziua de Paști, anunță Opinia Timișoarei.

Adrian Manea a făcut parte din echipa lui Poli Timișoara care a cucerit Cupa României în sezonul 1979/1980, după o finală cu Steaua, scor 2-1, și a fost pe teren la dubla cu Celtic, din Cupa Cupelor, reușind să marcheze golul bănățenilor de pe Celtic Park, în eșecul 1-2. La retur, Poli s-a impus cu 1-0 și a mers mai departe.

Caracterizat drept un mijlocaș elegant, cu o tehnică mult peste medie, Manea și-a început cariera la Unirea Tomnatic, în liga secundă. A făcut apoi pasul spre Poli Timișoara. A evoluat și la marea rivală UTA, fiind la fel de respectat de ambele tabere.

Pentru el, fotbalul a reprezentat totul, după cum povestea într-un interviu acordat revistei „Profesioniștii”: „Nu cred că a existat ceva mai profund și mai adevărat decât fotbalul, iar jumătățile de măsură nu și-au făcut niciodată loc prin preajma mea, indiferent unde am jucat. Mai întâi de toate a fost vorba despre dăruire. Sunt mulțumit pentru tot ce am făcut în acest sport, mai ales că permanent m-am bucurat de un sprijin real din partea familiei. Or, în orice domeniu de activitate, dacă nu ai colaboratori serioși, șansele de reușită sunt minime”.