FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII CM 2022

Germania, victorie fără emoții înainte de partida cu România din preliminariile CM 2022: „Ne putem îmbunătăți jocul”

Germania - Islanda 3-0 FOTO Guliver/Gettyimages

Articol de - Publicat vineri, 26 martie 2021 07:50 / Actualizat vineri, 26 martie 2021 09:30

Germania a învins Islanda, scor 3-0, în primul meci din preliminariile Campionatului Mondial din Qatar.

La 128 de zile de la meciul cu Spania, când a fost umilită cu scor de tenis, 0-6, Germania a învins fără emoții fosta adversară a României de la barajul pentru EURO 2020 și este pregătită pentru duelul de pe Arena Națională cu selecționata antrenată de Mirel Rădoi.

Joachim Low: „A fost o victorie merituoasă, dar știu că ne putem îmbunătăți jocul”

Leon Goretzka a deschis scorul la prima fază importantă a meciului, în minutul 3, iar Kay Havertz a dublat avantajul trupei lui Joachim Low peste patru minute. În repriza a doua, Ilkay Gundogan a stabilit scorul final pe Schauinsland-Reisen Arena din Duisburg, cu un șut puternic din afara careului.

499 de miide oameni locuiesc în orașul Duisburg, unde s-a disputat partida din preliminariile CM 2022, cu aproximativ 140 de mii mai mulți decât în Islanda.

„După o pauză lungă, aveam nevoie să demonstrez că putem evolua mai bine decât în meciul precedent, cu Spania. A fost o victorie merituoasă, dar știu că ne putem îmbunătăți jocul”, a declarat selecționerul Germaniei la conferința de presă. La începutul lunii martie, Joachim Low a anunțat că se va retrage din postul de selecționer al Germaniei după Campionatul European din vară.

2,12 puncte/mecieste media obținută de Low pe banca „Die Mannschaft”

454 de goluria marcat Germania sub comanda lui Joachim Low

Mesajul Germaniei după dezvăluirile din Qatar: „Drepturile omului”

The Guardian a dezvăluit că milioane de străini muncesc în condiții inumane și că 6.751 de muncitori străini și-au pierdut viața pe șantierele deschise în Qatar pentru construirea stadioanelor și a infrastructurii în perspectiva Mondialului (21 noiembrie - 18 decembrie 2022). Jucătorii nemți au transmis un semnal puternic către Qatar, înainte de partida cu Islanda: „Drepturile omului” scria pe tricourile fotbaliștilor.

„Noi am desenat literele de pe tricouri”, a spus Leon Goretzka după meci. FOTO Guliver/Gettyimages

VIDEO. Joachim Low a câștigat Campionatul Mondial din 2014 cu Germania

Alarmă la nemți! Caz de Covid-19 în echipă și trei absenți la București

Van Basten vrea să revoluționeze fotbalul! Regula pe care nu și-o mai dorește fostul atacant olandez

Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”