FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISLANDA - ROMÂNIA

Islanda nu e de speriat! Cel mai bun jucător nu a mai înscris de aproape patru luni + ESPN anunță: „Nordicii se califică”

Articol de - Publicat luni, 09 martie 2020 13:37

Atacantul islandez Gylfi Sigurdsson, 30 de ani, așteaptă din 17 noiembrie să mai dea un gol în acest sezon. 15 meciuri la Everton și 113 zile fără reușite.

• Baraj Euro 2020: România – Islanda se joacă pe 26 martie 2020. Dacă învingem, avem finală cu Bulgaria sau cu Ungaria, pe 31 martie. Vom juca ambele meciuri în deplasare.
  • Adversari Romania Euro 2020: dacă vom trece de baraj, vom fi în grupa C (Olanda, Ucraina, Austria, Romania).
  • Program Euro 2020: dacă ne calificăm, meciurile noastre din grupă vor fi Austria – Romania (14 iunie, ora 18:00, Arena Națională), Ucraina – Romania (18 iunie, ora 15:00, Arena Națională și Romania – Olanda (22 iunie, ora 18:00, Amsterdam).

Nu se știe cum vom juca pe 26 martie, la Reykjavík, semifinala barajului pentru Euro 2020. Foarte probabil, fără spectatori. Dacă nu se decide, în cazul agravării epidemiei de coronavirus, amânarea meciului cu Islanda. Privindu-i pe adversari, iată și un motiv pentru selecționerul Rădoi să-și mai descrețească fruntea.

Gylfi Sigurdsson, 30 de ani, cel mai important jucător al nordicilor, liderul și mintea limpede a alb-albaștrilor, nu a mai înscris niciun gol de 113 zile. De la reușita cu Moldova, 2-1 în deplasare, în preliminarii. După acea partidă din 17 noiembrie, nimic! Playmaker-ul a evoluat de atunci în 15 meciuri la Everton, 14 în Premier League și unul în Cupa Angliei. Degeaba. Și au trecut aproape patru luni!

La echipa sa de club, Sigurdsson nu a mai marcat din 19 octombrie, de la 2-0 cu West Ham în campionat, când a punctat în prelungiri. 18 partide și 142 de zile fără gol!

1.272 de minutea jucat Sigurdsson fără a mai înscrie, după golul de la naționala Islandei; la Everton, are 1.428 de minute fără reușite

28.000.000 de euroeste cota celui mai bun fotbalist islandez, aflat sub contract cu Everton până pe 30 iunie 2022

29 de meciuria adunat Sigurdssonla Everton în acest sezon în toate competițiile (are doar două goluri și două pase decisive)

ESPN: „Islanda se va califica în acest play-off”

O estimare a barajului. Pentru play-off-ul în care sunt implicați și „tricolorii”, ESPN crede că noi nu ne vom califica la Euro 2020. Nordicii ar urma să învingă și în semifinală, și în finală. „Islanda ar trebui să câștige la limită în fața României și să înfrunte Ungaria în meciul decisiv de la Budapesta. Ne așteptăm ca Islanda să se impună cu dificultate și în Ungaria și să meargă mai departe”, a comentat ESPN.

Islanda - România e în pericol din cauza coronavirusului: alte 6 cazuri noi! EXCLUSIV Anunțul președintelui Federației: „Luăm asta în calcul”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!