FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISRAEL - ISLANDA, 1-4

FOTO Radu Drăgușin a fost cu ochii pe Islanda - Israel » Cum a reacționat fundașul român și care e motivul mesajului transmis

Radu Drăgușin / Foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat vineri, 22 martie 2024 08:44 / Actualizat vineri, 22 martie 2024 09:10

Radu Drăgușin (22 de ani), fundașul central al naționalei României, și-a manifestat bucuria prin intermediul rețelelor sociale după ce Islanda a răpus Israel cu 4-1 și s-a calificat în finala cu Ucraina pentru un loc la EURO 2024 în grupa din care face parte și România, alături de Belgia și Slovacia.

Stoperul lui Tottenham s-a bucurat pentru atacantul Albert Gudmundsson (26 de ani), fostul său coleg de la Genoa, autorul unei triple de senzație împotriva reprezentativei din „Țara Sfântă”.

Interviu amplu cu Alina Rotaru-Kottmann, una dintre speranțele României la Paris: „Ceea ce-mi lipsește e o finală olimpică” » Idei după 10 ani în Germania: „Mentalitatea, condițiile... Am fost mult mai bine primită”
INTERVIU

Mesajul lui Radu Drăgușin, după hattrick-ul lui Albert Gudmundsson

„Let him cook”, a fost mesajul postat de Drăgușin pe Instagram. Expresia din engleză sugerează ca atunci când un sportiv înscrie sau performează într-un meci să fie lăsat să își facă treaba, să creeze.

Mesajul lui Radu Drăgușin referitor la Albert Gudmundsson

Radu Drăgușin va juca primul meci pentru România în această seară, în amicalul contra Irlandei de Nord.

România o înfruntă vineri seară pe Irlanda de Nord, de la 21:45, în primul meci amical pe care „tricolorii” îl dispută în 2024. Partida de pe Arena Națională va fi liveTEXT&FOTO pe GSP.ro și în direct la Prima TV, în timp ce reporterii GSP vor transmite în timp real, de la stadion, cele mai tari informații despre meci.

Columbia - România, al doilea amical al naționalei programat în luna martie, se joacă marțea viitoare, de la 21:30, pe Metropolitano din Madrid.

Ucraina și Islanda se luptă pentru ultimul loc în grupa României la EURO 2024

Ucraina a trecut dramatic de Bosnia, scor 2-1, iar Islanda s-a distrat cu Israelul, scor 4-1. Dintre cele două formații victorioase va fi stabilită ultima adversară a României din grupa de la EURO 2024.

România face parte din grupa E la Campionatul European din 2024, alături de Belgia și Slovacia. Ultima adversară va fi stabilită din duelul Ucraina – Islanda, programat pe 26 martie.

Bosnia a avut prestații șovăielnice în campania de calificare, în timp ce Ucraina pierduse calificarea doar la golaveraj în fața Italiei. Naționala lui Rebrov, plină de staruri din Premier League, n-a existat până în ultimele 10 minute. S-a văzut condusă după o oră de joc, prin autogolul lui Matviienko din minutul 56.

O schimbare inspirată a întors soarta calificării. Introdus în minutul 81, Roman Yaremchuk a egalat la prima apariție periculoasă în careu (85'). Atacantul Valenciei a pasat apoi decisiv, în minutul 88, la golul lui Dovbyk. Așa a fost consemnat drumul Ucrainei spre al patrulea European consecutiv continuă.

Succes fără emoții pentru Islanda cu Israel

La Budapesta, pe un stadion jumătate gol, Israel și Islanda au oferit un regal fotbalistic. Cel puțin pentru privitorii neutri.

În minutul 28, Orri Oskarsson, atacantul de 18 ani de la Copenhaga, a ratat o șansă imensă. A recuperat o minge respinsă în față de portarul israelian, dar a tras pe lângă poarta goală, din 12 metri.

La acțiunea imediat următoare, „vulpoiul” Eran Zahavi a forțat și a scos o lovitură de la 11 metri, transformată tot de el (31').

Nordicii n-au acuzat șocul. Albert Gudmundsson (39') a egalat dintr-o lovitură liberă executată magistral, iar Arnor Traustason (42') a întors scorul până în pauză.

Rămași în 10 oameni, israelienii au avut șansa unei egalări nesperate. De această dată, Zahavi a irosit penalty-ul. Lui Gudmundsson i-au ajuns emoțiile. A închis partida cu alte două reușite, în minutele 83 și 87.

VIDEO - Imagini de la antrenamentul naționalei înaintea meciului de mâine cu Irlanda de Nord

„Aici, Halep trebuie să reconstruiască!” » CTP a punctat pentru GSP provocările-cheie pentru Simona: „Carlos Martinez trebuie să inspire respect, altfel nu merge”