FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - KOSOVO 2-0

FOTO Nu s-a văzut la TV » Portarul lui Kosovo, semne obscene către fanii României după finalul meciului

România a învins Kosovo, scor 2-0, în runda a 6-a a preliminariilor Euro 2024. La finalul meciului, Samir Ujkani, 34 de ani, ar fi făcut semne obscene adresate fanilor noștri / foto: digisport.ro +36   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 13 septembrie 2023 07:24 / Actualizat miercuri, 13 septembrie 2023 08:12

România a învins Kosovo, scor 2-0, în runda a 6-a a preliminariilor Euro 2024. La finalul meciului, Samir Ujkani, 34 de ani, ar fi făcut semne obscene adresate fanilor noștri.

• România e pe loc calificabil în grupa I, doi, cu un punct deasupra Israelului și la două lungimi distanță de liderul Elveția
  • România mai are de jucat cu Belarus (deplasare), Andorra (acasă), Israel (deplasare), Elveția (acasă)
  • Israel mai are de jucat cu Elveția (acasă), Kosovo (deplasare), România (acasă), Andorra (deplasare)
Israel a dat lovitura în prelungiri cu Belarus, în timp ce Elveția a rezolvat meciul cu Andorra în repriza a doua. Clasamentul în grupa României
PRELIMINARII

Samir Ujkani, semne obscene după România - Kosovo

Portarul de rezervă al lui Kosovo, liber de contract după despărțirea de Empoli produsă în vară, a făcut un gest reprobabil la finalul partidei, chiar în timp ce se ducea spre vestiare.

Privind către spectatorii din tribune, Ujkani și-a dus mâna în zona intimă, notează digisport.ro.

Context: România - Kosovo, întrerupt 49 de minute

Ultrașii radicali din „Uniți sub Tricolor” au scandat „Kosovo e Serbia” și au afișat două bannere care l-au făcut pe „central” să oprească meciul în minutul 18.

Scandalul era anunțat de la ora 15:47. „La meciul tur din Pristina, imnul nostru a fost huiduit îndelung de întregul stadion, iar suporterii români au fost ținta injuriilor continue și a jignirilor repetate ale suporterilor kosovari, o mare parte din fani fiind evacuați, arestați, agresați și amendați doar pentru că au afirmat un adevăr istoric subliniat și la nivel de stat, a venit vremea returului”. A fost mesajul ultrașilor.

FRF, Jandarmeria și firma de pază n-au reacționat. Ultrașii au intrat pe stadion fără probleme, au fluierat copios imnul celor din Kosovo și au scandat de mai multe ori „Serbia, Serbia”. Apoi, în minutul 17, au afișat două bannere. Jandarmeria, la fel de pasivă.

„Basarabia e România” și „Kosovo je Srbija”, plus din nou scandări „Ole, ole, ole, ola, Kosovo e Serbia”. Și a venit momentul în care „centralul” francez Willy Delajod a oprit meciul.

A chemat echipele la marginea terenului, scandările au continuat și a decis suspendarea partidei! Degeaba s-a dus Stanciu să-i calmeze pe huligani, aceștia au continuat să scandeze.

Mai multe dispozitive de jandarmi au mers spre peluză, nici de această dată n-a existat o finalitate.

După 30 de minute, Răzvan Burleanu, Gabriel Bodescu și Radu Vișan au coborât pe teren pentru discuții cu oficialii UEFA. O delegație s-a dus din nou la ultrași, moment în care au început să scandeze „Ole, ola, reprezentăm România”, totul în corul de fluierături al întregului stadion.

După 40 de minute de la oprire, echipele au ieșit de la vestiare. A urmat o încălzire și după alte 9 minute s-a reluat partida.

FOTO. Cele mai tari imagini din România - Kosovo

+32 FOTO

VIDEO. Nicolae Stanciu a negociat cu ultrașii în momentul întreruperii meciului România - Kosovo

• Primele două clasate din fiecare grupă se califică direct la turneul final din Germania. Alte trei locuri sunt stabilite prin intermediul play-off-ului din Liga Națiunilor.

Declarațiile zeflemitoare date de Moruțan au stârnit polemica între Edi Iordănescu și Mihai Stoica: „Îmi vine să o iau razna pe drum! Ce vrea omul ăsta de la noi?”
România - Kosovo 2-0
Ionel Dănciulescu „mușcă” din ultrașii din peluză: „Echipa națională va suferi din cauza lor! Vom fi suspendați drastic”
ROMÂNIA - KOSOVO 2-0

Începe războiul între FCSB și CSA! UEFA a actualizat lista: cine spune că este Steaua București