FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - KOSOVO

Statistică dezastruoasă! Câte penalty-uri au transformat „tricolorii” din ultimele 8 tentative

Nicolae Stanciu (30 de ani) a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 61 din România - Kosovo, preliminariile EURO 2024. „Tricolorii” au un bilanț groaznic de la punctul cu var în ultimele campanii. +36   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 13 septembrie 2023 00:15 / Actualizat miercuri, 13 septembrie 2023 00:22

• România întâlnește de la 21:45 Kosovo, pe Arena Națională, în preliminariile EURO 2024. Partida va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Antena 1.
  • La jumătatea preliminariilor, România e pe loc calificabil, doi, cu un punct deasupra Israelului și la două lungimi distanță de liderul Elveția

România continuă să tragă foarte slab de la punctul cu var. Din ultimele 8 lovituri de pedeapsă, „tricolorii” au transformat numai 3! Daniel Paraschiv (5-0 Moldova), Răzvan Marin (5-3 cu Belarus) şi Alex Maxim (1-2 cu Islanda) au reușit să înscrie.

Israel a dat lovitura în prelungiri cu Belarus, în timp ce Elveția a rezolvat meciul cu Andorra în repriza a doua. Clasamentul în grupa României
PRELIMINARII

În schimb, Pușcaș de două ori (1-0 cu Finlanda, 1-1 cu Norvegia), Răzvan Marin (1-2 cu Georgia) și Nicolae Stanciu de două ori (azi şi 2-0 cu Liechtenstein) au ratat.

Nicolae Stanciu, penalty ratat în Kosovo - România

În minutul 58 al partidei România - Kosovo, Florinel Coman a căzut în careu, iar „centralul” Delajod a dictat penalty fără să stea pe gânduri. Kosovarii au protestat vehement. Analiza din camera VAR a confirmat decizia din teren.

Nicolae Stanciu și-a asumat executarea loviturii de pedeapsă. Și-a luat un elan mic și a tras modest, în stânga portarului. Muric a respins în corner.

VIDEO. Imagini inedite: Nicolae Stanciu a negociat cu ultrașii în momentul întreruperii meciului România - Kosovo

Programul României în preliminariile EURO 2024:

• 25 martie 2023: Belarus – Elveția 0-5 . Andorra – ROMÂNIA 0-2, Israel – Kosovo 1-1
  • 28 martie 2023: ROMÂNIA – Belarus 2-1, Kosovo – Andorra 1-1, Elveția – Israel 3-0
  • 16 iunie 2023: Kosovo – ROMÂNIA 0-0, Belarus – Israel 1-2, Andorra – Elveția 1-2
  • 19 iunie 2023: Elveția – ROMÂNIA 2-2, Belarus – Kosovo 2-1, Israel – Andorra 2-1
  • 9 septembrie 2023: Andorra – Belarus 0-0, ROMÂNIA – Israel 1-1, Kosovo – Elveția 2-2
  • 12 septembrie 2023: ROMÂNIA – Kosovo, Israel – Belarus, Elveția – Andorra (21:45)
  • 12 octombrie 2023: Belarus – ROMÂNIA, Andorra – Kosovo, Israel – Elveția (21:45)
  • 15 octombrie 2023: Elveția – Belarus (19:00), ROMÂNIA – Andorra, Kosovo – Israel (21:45)
  • 18 noiembrie 2023: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie 2023: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Primele două clasate se califică direct la turneul final din Germania. Alte trei locuri sunt stabilite prin intermediul play-off-ului din Liga Națiunilor.

România U19 și-a luat revanșa cu Israel » Vedeta lui Hagi și atacantul Rapidului, printre marcatori

Emoții în tabăra kosovarilor » Portarul trecut pe la Manchester City nu a participat la antrenamentul oficial și este incert pentru meciul cu România