INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

AC MILAN - JUVENTUS 1-1 // VIDEO+FOTO Milanezii întrerup seria neagră, dar rămân cu a doua șansă la finala Cupei! Cristiano Ronaldo, record incredibil

Articol de GSP - Publicat joi, 13 februarie 2020 21:48

AC Milan și Juventus au remizat, scor 1-1, în prima manșă a semifinalelor Cupei Italiei.

• Napoli a învins-o pe Inter, scor 1-0, în turul celeilalte semifinale
  • Partidele retur se vor juca pe 3/4 martie

Prima repriză a fost una destul de liniștită pentru cei doi portari, cu Milan mai prezentă în careul lui Buffon. Evenimentele cu adevărat importante aveau să vină după pauză. Primul gol al partidei a fost marcat de croatul Ante Rebic (26 de ani). Atacantul împrumutat de la Frankfurt a reluat spectaculos o centrare venită de la Castillejo în minutul 61.

Campioana en-titre a pus presiune în căutarea egalării și a obținut un avantaj important în minutul 72, când Theo Hernandez a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Ronaldo, egalare via VAR

Egalarea a venit cu ajutorul arbitrajului video. În minutul 89, Cristiano a trimis spre poartă din foarfecă. Mingea s-a oprit în brațul lui Calabria, aflat la mică distanță de portughez. Cei din camera VAR nu au avut dubii, au dictat penalty, iar Ronaldo a executat imparabil și a ajuns la 8 meciuri consecutive, în toate competițiile, cu gol marcat.

Vezi AICI VIDEO de la meci!

+3 FOTO

9 înfrângeri consecutiveavea AC Milan în meciurile direct cu Juventus până în această seară

AC Milan - Juventus 1-1

• Au marcat: Rebic '61 / Ronaldo '90+1 pen.

Milan: Donnarumma - Calabria, Kjaer, Romagnoli, Hernandez - Castillejo, Kessie, Bennacer, Calhanoglu - Rebic, Ibrahimovic
Antrenor: Stefano Pioli

Juventus: Buffon - De Sciglio, De Ligt, Bonucci, Alex Sandro - Ramsey, Pjanic, Matuidi - Cuadrado, Dybala, Ronaldo
Antrenor: Maurizio Sarri

Stadion: „San Siro”, Milano
Arbitru: Paolo Valeri

OFICIAL Antrenorul lui Ajax confirmă transferul lui Hakim Ziyech la Chelsea: „Știam că acest moment va veni”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!