INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AC MILAN - JUVENTUS

Juventus s-a impus pe San Siro și intră puternic în lupta la titlu! AC Milan, răpusă de fostul jucător

Juventus a câștigat derby-ul rundei cu numărul 9 din Serie, 1-0 chiar pe terenul lui AC Milan. „Bătrâna doamnă” urcă pe locul 3, la doar două puncte în spatele liderului Inter. +7   FOTO

Articol de - Publicat luni, 23 octombrie 2023 00:10 / Actualizat marti, 24 octombrie 2023 12:30

AC Milan a controlat prima repriză de pe „San Siro”, dar posesia a fost una sterilă, fără ocazii de gol. Echilibrul meciului s-a rupt în minutul 40, când Malick Thiaw a văzut cartonașul roșu pentru un fault comis din postura de ultim apărător.

Ce au făcut stranierii » Gol spectaculos marcat de Ronaldo Deaconu + de ziua lui, Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată
LIVEBLOG

Juventus, victorie pe terenul lui AC Milan

Unicul gol a venit în minutul 63, când Manuel Locatelli, fostul mijlocaș al „diavolului milanez”, și-a încercat norocul de la peste 25 de metri. Execuția a fost deviată Rade Krunic. Mirante a fost păcălit și nu a putut interveni.

+3 FOTO

Juventus ajunge la 20 de puncte, două sub liderul Inter. AC Milan este între ele, cu 21 de puncte.

Clasamentul din Serie A, după AC Milan - Juventus 0-1

FINAL. AC Milan – Juventus 0-1

Între Juventus și AC Milan este una dintre cele mai vechi rivalități din Serie A, primul meci direct fiind în 1901. De atunci și până acum s-au duelat de 240 de ori, torinezii având 110 victorii, cu 11 mai mult decât rivala de azi.

Programul etapei a 9-a din Serie A

Cosmin Contra a criticat arbitrajul după înfrângerea cu Al Nassr: „Golul lui Cristiano Ronaldo nu trebuia să existe”

David Beckham, mesaj emoționant după decesul lui Sir Bobby Charlton: „Ești motivul pentru care am avut oportunitatea să joc pentru Manchester”

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului