INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO MADRID - BARCELONA 0-1

REZUMAT VIDEO Barcelona s-a impus pe terenul lui Atletico și profită de pasul greșit al Realului » Derby cu final „înroșit” pe Metropolitano

Atletico Madrid - Barcelona / foto: Guliver/Getty Images +21   FOTO
Atletico Madrid - Barcelona / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 ianuarie 2023 23:59 / Actualizat luni, 09 ianuarie 2023 09:23

Barcelona s-a impus în derby-ul cu Atletico Madrid, 1-0 pe „Metropolitano”, încheind astfel o etapă perfectă, în care rivala Real Madrid a cedat în fața lui Villareal (1-2). Catalanii au acum trei puncte avans față de madrileni.

Liderul din La Liga a controlat prima parte a reprizei, una în care Atletico n-a contat aproape deloc. Trupa lui Simeone a fost fără reacție în fața jocului alert de pase al Barcelonei, care a avut cele mai mari ocazii. Christensen și-a încercat norocul de la distanță în minutul 9, șutul său fiind blocat de Oblak.

După alte minute bune în care Barça a provocat panică în apărarea lui Atleti, a venit și golul. S-a întâmplat în minutul 22, după o cursă de senzație a lui Pedri, finalizată apoi de Gavi și Dembele. Servit ideal, francezul a înscris plasat, spălându-și păcatele de mai devreme, când irosise o oportunitate bună dintr-o poziție similară.

Abia după jumătate de oră gazdele au început să dea semne de viață. Jimenez a reluat cu capul puțin pe lângă ('33), pentru ca șutul în forță al lui Griezmann să fie respins spectaculos de Ter Stegen ('42). Un minut mai târziu, Reinildo a trecut și el pe lângă gol.

Atletico Madrid  - Barcelona / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+17 FOTO

Atletico Madrid - Barcelona, 0-1. Catalanii rezistă asediului din final și se impun în derby

Catalanii au intrat în avantaj la pauză, însă forcing-ul lui Atletico a continuat la reluare. Griezmann a mai irosit o șansă bună în minutul 54, când șutul său din interiorul careului s-a dus mult peste poartă.

Înghesuiți, catalanii au mizat pe cartea contraatacului, au înscris prin Ferran Torres, în minutul 72, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Finalul, unul în care Torres și Savic au fost eliminați după un clinci, i-a aparținut trupei lui Simeone. Griezmann a irosit o ocazie rarisimă în al treilea minut al prelungirilor, iar Barcelona a scăpat cu fața curată și a plecat victorioasă de la Madrid.

FINAL » Atletico Madrid - Barcelona 0-1

Ronaldo plătește 280.000 de euro/lunar pentru prima locuință din Arabia Saudită » Imagini fabuloase: „Priveliște unică”