INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

FOTO+VIDEO. Barcelona - Bilbao 2-3 » Bascii mai fac o surpriză și câștigă a 3-a Supercupă din istorie! Messi a văzut „ROȘU”

Athletic Bilbao a învins-o pe Barcelona, scor 3-2, în finala Supercupei Spaniei. +18   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 ianuarie 2021 17:08 / Actualizat luni, 18 ianuarie 2021 08:20

Prima ocazie a partidei i-a aparținut lui Bilbao. Ter Stegen a respins de sub transversală trasorul lui Capa, la jumătatea primului act. Jocul, în multe momente încâlcit, s-a aprins la finalul primei reprize.

Barcelona - Bilbao 2-3, în finala din Supercupa Spaniei

Griezmann a deschis scorul pe „Estadio de La Cartuja” în minutul 40. Alba i-a întors la 11 metri lui Messi, șutul argentinianului a fost blocat, iar Grizou, atent, l-a învins pe Simon cu o execuție la firul ierbii. În mai puțin de două minute, Bilbao a egalat, centrarea lui Inaki fiind reluată cu stil de Oscar de Marcos pentru 1-1.

Griezmann, „dublă” pentru Barcelona

Actul secund a început în aceeași notă activă. Mai întâi, Messi a fost foarte aproape de gol cu o lovitură liberă executată puțin pe lângă. Apoi, VAR-ul i-a anulat reușita lui Raul Garcia, aflat în poziție de ofsaid în momentul în care a reluat cu capul centrarea primită de la Muniain.

Griezmann, la primul meci mare în tricoul catalanilor, mai avea să dea o lovitură. Scăpat din marcaj de apărătorii basci, francezul a finalizat simplu assistul lui Jordi Alba: șut cu latul, la lung, din apropierea careului mic.

+14 FOTO

Bilbao a dat lovitura în prelungiri. Messi, eliminat

Când catalanii se pregăteau de sărbătoare, Asier Villalibre a trimis confruntarea în prelungiri, cu golul său din minutul 90, survenit în urma unei faze fixe.

Inaki Williams a adus-o pentru prima dată pe Bilbao în avantaj în prelungiri - minutul 93. Din 16 metri, ibericul și-a pus mingea pe dreptul și l-a bătut pe Stegen cu un „golazo” la vinclu!

Cu Messi eliminat spre final pentru un fault dur la Villalibre, trupa lui Ronald Koeman a capitulat.

3 Supercupeare Bilbao în vitrină, după triumful cu Barcelona. Athletic câștigase ultimul trofeu în 2015, tot după o Supercupă împotriva catalanilor

De Jong, victima unui atac violent

De Jong a suferit o lovitură teribilă în minutul 105. Dani Garcia l-a lovit cu capul în pomete, iar olandezul s-a resimțit din plin. Fotbalistul lui Bilbao, avertizat din minutul 67, a fost iertat de arbitrul Jesus Gil Manzano

• În semifinale, Bilbao a trecut surprinzător de Real Madrid, 2-1;
  • Barcelona a învins-o pe Sociedad după lovituri de departajare (1-1, 3-2 la penalty-uri).

FINAL » Barcelona - Bilbao 2-3

• Au marcat: Griezmann ’40, ’77 / De Marcos ’42, Villalibre ’90, Williams ’93

Barcelona - Bilbao: echipele de start

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen - Dest, Lenglet, Araujo, Alba - Busquets, De Jong, Pedri - Messi, Griezmann, Dembele
Rezerve: Pena, Neto - Braithwaite, Firpo, Mingueza, Pjanic, Puig, Trincao, Umtiti
Antrenor: Ronald Koeman

Bilbao (4-4-2): Simon - Capa, Yeray, Martinez, Balenziaga - De Marcos, Garcia, Vencedor, Muniain - R. Garcia, Williams
Rezerve: Ezkieta - Berenguer, Ibai, Lekue, Morcilo, Nunez, Sancet, Vesga, Villalibre
Antrenor: Marcelino

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Vlad Chiricheș, intrare horror în secunda 34 din Sassuolo - Parma! A scăpat doar cu un cartonaș galben