INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA - MACEDONIA DE NORD 1-2

„Cadoul” primit de Timo Werner de la macedoneni pentru ratarea colosală de la 1-1

Articol de - Publicat joi, 01 aprilie 2021 15:00 / Actualizat joi, 01 aprilie 2021 15:20

Timo Werner, 25 de ani, care s-a împiedicat în minge singur în fața portarului, a fost declarat „cetățean macedonean”, fanii naționalei de la Skopje „fabricându-i” o carte de identitate nouă.

Totul se putea încheia în minutul 80 la Duisburg. Germania a avut șansa atunci de a întoarce rezultatul. Pe un contraatac, Ilkay Gündoğan a evitat capcana apărării adverse, pasul la ofsaid, și a sprintat spre careul oaspeților. Fiind în unghi, i-a pasat lui Timo Werner, aflat la opt metri de poartă, perpendicular.

Numărul cărții de identitate a lui Werner: 1-2 1-2 1-2 1-2

Numai că atacantul lui Chelsea, care îl înlocuise în minutul 56 pe Havertz, a luftat incredibil, aproape împiedicându-se în minge. Era 1-1. Cu golul său, ar fi fost 2-1 pentru Mannschaft.

Fanii macedonenii i-au mulțumit pentru acea ratare imensă. Și astăzi i-au „fabricat" o carte de identitate a Republicii Macedonia. La dată au trecut 31 martie 2021 și la numărul CI au folosit scorul: 1-2 1-2 1-2 1-2. I-au greșit însă anul nașterii. E 1996, nu 1997, cum au scris ei.

Germania a încasat „o înfrângere istorică”, experții dau în selecționer: „Nu-l mai înțeleg deloc pe Low”

Macedonenii, în culmea fericirii după victoria cu Germania, 2-1: „Noi am schimbat definiția fotbalului”

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului