INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL AL CLUBURILOR

VIDEO Două „roșii” și 4 goluri » Al Ahly câștigă finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor

Al Hilal - Al Ahly // foto: captură YouTube @ FIFA

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 17:34 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 22:15

Al Ahly, din Egipt, a câștigat finala mică de la Campionatul Mondial al Cluburilor, 4-0 cu Al Hilal (Arabia Saudită).

Reprezentanta CAF a deschis scorul în minutul 8, printr-o lovitură de cap a lui Yasser Ibrahim, din apropierea porții. Doar 6 minute mai târziu, Al Hilal a rămas în inferioritate numerică. Matheus Pereira, care a pus talpa pe tibia unui adversar, a văzut „roșu” direct.

Nu a durat mult înainte ca Al Ahly să își majoreze avantajul. În minutul 17, același Yasser Ibrahim a înscris, din nou cu capul, din nou din apropierea porții.

Încăierare generală la derby-ul Porto - Sporting! Patru cartonașe roșii, arătate de „central”
PORTUGALIA

Doi eliminați de la Al Hilal în finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor

De parcă lucrurile nu erau destul de rele pentru gruparea saudită, Al Hilal a mai avut un jucător eliminat în minutul 28, pe Mohamed Kanno, care a lovit intenționat un adversar, fără ca mingea să fie în preajmă.

Până la pauză, Ahmed Abdelkader a dus scorul al 3-0. În partea a doua, minutul 64, El Solia a stabilit scorul final, 4-0 pentru egipteni, care obțin locul 3 la Campionatul Mondial al Cluburilor. A fost, de altfel, cel mai frumos gol al meciului. Șut cu efect, din afara careului mare, plasat la „rădăcina” barei din dreapta.

Chelsea a câștigat Campionatul Mondial al Cluburilor » Victorie dramatică în finala cu Palmeiras