INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CLERMONT - MARSEILLE 0-2

VIDEO Incidente înaintea unui meci din Ligue 1 » Polițiștii au folosit gaze lacrimogene, iar partida a început cu aproape o oră întârziere

Articol de - Publicat duminica, 12 februarie 2023 10:59 / Actualizat duminica, 12 februarie 2023 11:01

Meciul dintre Clermont și Olympique Marseille, câștigat de formația de pe coasta de sud a Franței cu scorul de 2-0, a început cu o întârziere de mai bine de 45 de minute, din cauza unor incidente petrecute în afara stadionului echipei gazdă.

Aproximativ 100 de persoane au vrut să intre pe stadion fără a avea bilete cumpărate, informează cotidianul francez Le Parisien. Forțele de ordine au fost nevoite să folosească gazele lacrimogene, mai arată sursa citată.

Mihai Stoica, ironie după înfrângerile suferite de Rapid și CFR Cluj » Ce mesaj a avut oficialul de la FCSB
FCSB

Startul meciului dintre Clermont și Olympique Marseille, întârziat din cauza incidentelor din afara stadionului „Gabriel Montpied”

Grupul de persoane a tăiat, după aceea, un gard, dorind să ajungă în locurile de parcare destinate fanilor echipei oaspete, Olympique Marseille, a spus prefectura departamentului Puy de Dome. Oamenii legii au apelat din nou la gaze lacrimogene, însă, cu toate acestea, câteva persoane au ajuns în sectorul destinat oaspeților.

Jerome Malet, prefectul departamentului Puy de Dome, a declarat: „În momentul evacuării suporterilor, polițiștii au făcut obiectul folosirii armelor de foc”. Potrivit acestuia, forțele de ordine nu au arestat niciun fan.

Incidente în Franța, înainte de Clermont - Olympique Marseille

Gazele lacrimogene folosite de polițiști au creat disconfort atât spectatorilor aflați în tribune, cât și jucătorilor. „Centralul” partidei, Ruddy Buquet, a trimis fotbaliștii la cabine și i-a chemat abia după jumătate de oră.

Jucătorii s-au mai încălzit timp de câteva minute, iar meciul a început la 21:48, ora locală, adică cu 48 de minute întârziere față de ora de start programată de Liga Profesionistă de Fotbal din Franța.

Olympique Marseille, locul 2 în clasamentul din Ligue 1

Grație victoriei obținute pe terenul celor de la Clermont, datorită „dublei” marcate de Alexis Sanchez, în minutele 44 și 81, Olympique Marseille și-a consolidat poziția secundă în clasamentul din Ligue 1, cu 49 de puncte, la 5 puncte distanță de PSG, care a pierdut pe terenul lui Monaco, scor 1-3.