INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - MANCHESTER UNITED 2-2

Atac la arbitraj după Barcelona - Manchester United 2-2. Ambii antrenori s-au plâns de greșeli ale centralului Mariani și ale VAR-ului Pairetto

Erik Ten Hag a cerut eliminarea lui Jules Kounde. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 17 februarie 2023 13:12 / Actualizat vineri, 17 februarie 2023 13:12

Barcelona - Manchester United 2-2. Xavi a reclamat „un penalty cât o catedrală” la hențul lui Fred (29 de ani) în careu, în timp ce Erik Ten Hag a cerut eliminarea lui Jules Kounde (24), după un fault la Marcus Rashford (25). Pedri (20) și Gavi (18) vor lipsi în retur.

Capul de afiș al play-offului pentru „optimi” din Europa League a oferit pe Camp Nou spectacol, suspans și scandal legat de arbitraj.

Ce nu s-a văzut la TV » Moment de nervozitate cu șefii Clujului în prim-plan: gestul dintre Nelu Varga și Balaj, imediat după Lazio - CFR
Lazio - CFR Cluj 1-0

Dincolo de cele patru goluri marcate toate după pauză în Barcelona - Manchester United 2-2, au ieșit în evidență deciziile luate de „centralul” italian Maurizio Mariani și de VAR-ul Luca Pairetto, ambii fiind criticați dur de cei doi antrenori.

Xavi: „Poziția mâinii nu este deloc naturală”

Xavi a reclamat un 11 metri neacordat în minutul 85, la hențul în careu comis de Fred.

„A fost un penalty foarte clar, cât o catedrală. E a doua oară când ni se întâmplă, n-am primit nici la Milano, în grupele Ligii, Nu știu ce ar trebuie să se întâmple să fluiere penalty la acea atingere cu mâna. Mi se pare incredibil. Ni s-a mai spus că s-a verificat faza în camera VAR! Poziția mâinii nu este deloc naturală”, a declarat tehnicianul blaugrana.

Erik ten Hag: „Era roșu la Kounde!”

Nici Erik ten Hag n-a fost mulțumit de prestația lui Mariani și a asistentului video, acuzând faza din minutul 64, când Rasford a căzut în careu. A fost avertizat pentru proteste și i s-a explicat că nu are dreptate.

Arbitrul mi-a spus că nu a fost fault la intrarea lui Kounde și că oricum a fost în afara careului”, a dezvăluit antrenorul din Țările de Jos. Și Marca a mers pe mâna lui Mariani în comentariul meciului, contrazicându-l pe Ten Hag, ce solicita cartonaș roșu pentru fundașul francez. Acesta a marcat în prealabil în proprie poartă pentru 1-2.

Barcelona - Manchester United / foto: Guliver/Getty Images
+18 FOTO

Pedri, o lună pe tușă

O eliminare a lui Kounde, aflat joi într-o seară oribilă, ar fi însemnat o a treia absență majoră pentru catalani în returul de pe Old Trafford. Pentru că Gavi a primit cartonaș galben și va fi suspendat, iar Pedri s-a accidentat puțin înaintea pauzei

A suferit o leziune musculară la dreptul anterior al coapsei drepte și va lipsi între trei și patru săptămâni. „Riscă să fie indisponibil și pentru turul semifinalei de Cupa Regelui contra lui Real Madrid și e în mare pericol și prezența lui în El Clasico din campionat, pe 19 martie”, a estimat cotidianul AS.

Radu Petrescu a arbitrat bine

După scandalul din Superligă, în care nu l-a eliminat pe Edjouma pentru crampoanele aplicate pe față lui Armaș în Voluntari - FCSB, Radu Petrescu a primit de la UEFA o delegare la FC Sevilla - PSV Eindhoven 3-0, în turul play-offului pentru „optimile” Europa League.

„Centralul” român a condus bine meciul, primind două stele (la fel ca majoritatea jucătorilor andaluzi în cotidianul Marca. A acordat doar două cartonașe galbene, în tabăra gazdelor, lui Gudelj și Lamela.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului