INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO 2023

Asta voiam și noi! Georgia e în sferturi la Euro 2023 » Câștigă NEÎNVINSĂ grupa cu Portugalia, Olanda și Belgia

Olanda U21 - Georgia U21/ FOTO: Captură Twitter

Articol de - Publicat marti, 27 iunie 2023 21:01 / Actualizat marti, 27 iunie 2023 21:09

Olanda U21 - Georgia U21 1-1 și Portugalia U21 - Belgia U21 2-1, din grupa A la EURO 2023. Georgienii au câștigat grupa, portughezii au terminat pe locul doi.

După 2-0 cu Portugalia și 2-2 cu Belgia în primele două etape, Georgia a rezistat azi și în fața Olandei, 1-1, câștigând grupa, la prima participare la turneul final de tineret. Au fost 43.000 de spectatori în tribune, record de asistență la Euro U21. Gruzinii și portughezii (2-1 cu Belgia) s-au calificat în ”sferturi”

Târnovanu a salvat România de o rușine fără precedent la Europene » „Tricolorii” încheie în genunchi
croația u21 - românia u21

La prima sa participare la Euro U21, Georgia (una dintre gazdele întrecerii, alături de România) s-a bătut până la capăt, eroic. Locul 1 cu 4 puncte după două etape într-o grupă extrem de grea la start, în fața Belgiei, Olandei și Portugaliei, echipa lui Ramaz Svanadze a ieșit și la al treilea meci gata de luptă. După 2-0 cu lusitanii și 2-2 în fața belgienilor (revenind de la 0-2 la pauză), gruzinii sperau să obțină un punct și contra batavilor. Punctul calificării.

Zuriko Davitashvili, colegul lui Alexi Pitu, a deschis scorul cu un gol superb

Astăzi, pe aceeași arenă națională "Boris Paichadze", georgienii au făcut alt record de asistență în istoria Euro U21: 43.000 de spectatori. Vechiul record era tot al lor. Cu trei zile înainte, împotriva Belgiei, fuseseră 41.887 în tribune. Roș-albii au început în apărare confruntarea cu olandezii.

Ei nu erau obligați să câștige. Rivalii erau obligați să învingă pentru a fi siguri de prezența în "sferturi". Și portocaliii au asediat poarta gazdelor. Au avut două bare în primele șase minute, ambele Taylor. Și-au creat și alte ocazii, toate ratate. Pe contraatac, Zuriko Davitashvili a surprins însă întreaga defensivă adversă.

Atacantul, 22 de ani, 26 de selecții și 4 goluri la naționala mare a Georgiei, coleg cu Alexi Pitu la Bordeaux sezonul trecut (împrumutat de Dinamo Batumi, fostul club al lui Khvicha Kvaratskhelia), a pătruns vijelios într-un sprint vertical și a finalizat la colț din mijlocul careului. 0-1 (4-2). Era primul șut pe poartă al jucătorilor lui Svanadze.

La pauză, olandezii erau calificați după criteriul fair-play!

Georgienii au fost egalați însă în al 6-lea minut de prelungire al primei reprize. Tot Taylor, care lovise de două ori bara înainte. 1-1 la pauză. În acel moment, la acele scoruri, 1-1 la Olanda - Georgia și 0-0 la Portugalia - Belgia, gazdele rămâneau pe prima poziție, cu 5 puncte, iar olandezii și belgienii ajungeau la egalitate perfectă: și puncte (3), și meci direct (0-0), și golaveraj general (2-2).

S-ar fi departajat după criteriul fair-play. Batavii erau avantajați, aveau în acel moment doar 6 cartonașe galbene și s-ar fi calificat de pe 2. Flamanzii, 7 avertismente.

Tiago Dantas, jucătorul lui Răzvan Lucescu sezonul trecut, decisiv pentru locul 2

În repriza a doua, Portugalia a rupt echilibrul în celălalt meci. Voleul lui Joao Neves a scuturat plasa (56). Lusitanii aveau 1-0 și patru puncte. Treceau pe locul 2. Nouă minute mai târziu, belgienii au egalat, Vertessen, cu capul. La același scor în ambele partide ale serii, 1-1, belgienii reveneau pe 2, având mai multe goluri marcate decât olandezii în cele trei partide (3-3 față de 2-2).

Dar finalul i-a aparținut tot Portugaliei. Tiago Dantas, 22 de ani, mijlocașul împrumutat sezonul trecut de Benfica lui Răzvan Lucescu, la PAOK Salonic, a transformat penaltyul calificării în minutul 89. 2-1. La sfârșitul grupei, Georgia pe prima poziție, 5 puncte. Portugalia pe 2, cu 4 punte. Ele vor juca în sferturile de finală.

FINAL. Olanda U21 - Georgia U21 1-1

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat: Taylor 45+6 / Davitashvilli 42
  • Televizare: TVR 2
  • Stadion: Boris Paichadze Dinamo Arena (Tbilisi)
  • Pe stadionul din Tbilisi sunt aproximativ 43.000 de georgieni care speră să asiste la calificarea echipei lor în sferturi
  • Georgia a deschis scorul prin Davitashvilli, care a pătruns în careu și a marcat la colțul scurt, din apropiere. Olandezii au egalat la ultima fază a primei reprize, prin Taylor, care a trimis imparabil din voleu, în urma unei respingeri greșite a apărării georgiene
Olanda U21 - Georgia U21/ FOTO: Captură TVR 2

FINAL. Portugalia U21 - Belgia U21 2-1

• Au marcat: J. Neves 56, Dantas 89 -pen. / Vertessen 65
  • Televizare: TVR 1
  • Stadion: Mikheil Meskhi Stadium (Tbilisi)

Cum își vede Emil Săndoi viitorul la naționala U21: „N-am fost nici primul, nici ultimul antrenor huiduit”
România U21
Mihai Stoica, vehement: „Cu Săndoi, naționala U21 nu se califica la European din preliminarii!”