INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Frustrare maximă în Ligue 1 » Cum să nu câștigi deși ai peste 80% posesie, om în plus și 21-3 raportul șuturilor

Monaco - Montpellier // foto: mhscfoot.com

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 octombrie 2020 19:00 / Actualizat duminica, 18 octombrie 2020 19:38

Monaco a remizat cu Montpellier, 1-1, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 7 din Ligue 1.

Rezultatul este de-a dreptul surprinzător, având în vedere felul în care monegascii au dominat posesia și raportul șuturilor! Monaco a avut o posesie de 80.6%, cea mai mare din ultimii 15 ani într-un meci din Ligue 1, potrivit Opta! Mai mult, oaspeții au jucat în 10 oameni încă din minutul 19, după ce Savanier a văzut cartonașul roșu ca urmare a unei intrări dure, cu talpa sus.

Dominare sterilă a lui Monaco

Cu toate acestea, Montpellier a smuls un punct. A și deschis scorul, în minutul 51, prin Mavididi, care i-a furat mingea unui fundaș al lui Monaco și a scăpat singur cu portarul advers, însă Monaco a egalat în minutul 70, Wissam Ben Yedder transformând un penalty comis de Souquet.

Ben Yedder a mai avut un gol anulat, în minutul 25, pentru că se afla în ofsaid.

21-3a fost raportul șuturilor, în favoarea lui Monaco

După acest rezultat, Monaco ocupă locul 8 în Ligue 1, cu 11 puncte din 7 meciuri, în timp ce Montpellier se află cu o poziție mai sus, având același număr de puncte, dar un golaveraj mai bun.