INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIVERPOOL - EVERTON

Liverpool - Everton 2-0, dubla lui Salah îi urcă pe „cormorani” pe prima poziție

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 11:26 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 16:38

Liverpool a învins-o pe Everton, scor 2-0, în etapa #9 din Premier League și a urcat, pentru moment, pe primul loc.

Se pregătește o decizie istorică în Premier League » Nu s-a mai întâmplat de aproape 30 de ani!
PREMIER LEAGUE

FINAL. Liverpool - Everton, 2-0

Liverpool a învins-o pe Everton, scor 2-0, în Merseyside derby. Pentru „cormorani”, Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 75 din penalty, după ce Michael Keane a făcut henț în propriul careu la centrarea trimisă de Luis Diaz.

Egipteanul a reușit dubla în minutul 90+7, după ce Darwin Nunez l-a lăsat singur cu portarul Jordan Pickford.

Oaspeții au rămas în inferioritate numerică în minutul 37, când Ashley Young a văzut al doilea cartonaș galben în urma unui fault la același Luis Diaz, care îl depășise pe apărătorul englez la marginea careului.

Imediat după eliminare, Everton a făcut pasul în spate, renunțând la orice pretenție ofensivă. Liverpool, cu un om în plus, s-a avântat în atac și a pus o presiune constantă pe defensiva oaspeților. Chiar și așa, Everton a rezistat eroic până la greșeala lui Michael Keane din minutul 73.

Astfel, Liverpool câștigă Merseyside derby pentru a 3-a oară la rând cu 2-0 pe propriul teren și urcă, provizoriu, pe prima poziție în Premier League. Everton rămâne pe locul 16, dar este în pericol să coboare două poziții.

Liverpool - Everton, echipele de start:

Liverpool (4-3-3): Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Tsimikas - Gravenberch, Mac Allister, Szoboszlai - Salah,  Jota, Diaz
Rezerve: Elliott, Endo, Gomez, Kelleher, Matip, McConnell, Nunez, Quansah, Scanlon
Antrenor: Jurgen Klopp

Everton (4-4-1-1): Pickford - Young, Tarkowski, Branthwaite, Mykolenko - Harrison, Onana, Garner, McNeil - Doucoure - Calvert-Lewin
Rezerve: Beto, Chermiti, Danjuma, Dobbine, Godfrey, Gueye, Keane, Patterson, Virginia
Antrenor: Sean Dyche

Răzvan Raț, bulversat de Edi Iordănescu: „Nu-l înțeleg. De parcă nu s-ar mai prezenta Ucraina la meci”
Bătaie GENERALĂ pe străzi înainte de Serbia - Anglia! » Noi scene BRUTALE la Euro: huliganii englezi i-au atacat pe sârbi la terase