INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Loți Boloni impresionează Franța. Premieră cu Metz în acest sezon!

Ladislau Boloni, antrenorul lui FC Metz Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 26 noiembrie 2023 18:45 / Actualizat duminica, 26 noiembrie 2023 19:01

Al patrulea meci consecutiv al lui Loți Boloni fără înfrângere la Metz în Ligue 1, victorie cu 3-2 pe terenul lui Lorient, antrenorul în vârstă de 70 de ani reușind două succese legate pentru prima oară în acest sezon.

Un moment excelent pentru Ladislau Boloni în Franța. După o perioadă critică, între 24 septembrie și 22 octombrie, cu patru înfrângeri la rând în Ligue 1 (0-1 cu Strasbourg, 0-3 cu Toulouse, 0-1 cu Nice și 1-2 cu Monaco), Metz nu a mai pierdut deloc.

Ladislau Boloni, două victorii, două egaluri, golaveraj 7-4

De atunci, antrenorul în vârstă de 70 de ani, cel mai în vârstă tehnician al campionatului, a reușit o serie de patru partide fără eșec:

• 0-0 cu Le Havre (a).
  • 1-1 cu Lyon (d).
  • 3-1 cu Nantes (a).
  • 3-2 cu Lorient (d).

Pentru prima oară în acest sezon, Boloni și Metz leagă două succese în Ligue 1.

Ladislau Boloni, gol după 39 de secunde!

Această confruntare de azi, 26 noiembrie, era foarte importantă pentru „les grenats". Înaintea etapei, jucătorii lui Loți erau locul 11 și aveau doar două puncte avans față de Lorient, aflată pe 16, de baraj. Dacă ar fi pierdut, ar fi fost depășiți de contracandidați în cursa pentru evitarea retrogradării. Dacă învingeau, se desprindeau de zona roșie.

Scandal imens la Neftchi! „Mutu, ești cel mai incorect antrenor din lume! Al doilea nerușinat, după Reghecampf, profesorul tău”
AZERBAIDJAN

Metz a demarat perfect. A deschis scorul după numai 39 de secunde (Sabaly). Boloni era obișnuit cu un asemenea start, după golurile rapide marcate și la 3-1 cu Nantes (minutul 3) și 1-2 cu Monaco (4).

Ladislau Boloni s-a desprins la 7 puncte de zona retrogradării

Lorenii n-au continuat însă la fel de bine. Din contră. Într-un sfert de oră (17-22), Lorient a răsturnat rezultatul, 2-1, dominându-și clar adversarii. Nu au mai înscris însă până la pauză. Iar în repriza secundă, după o miniședință cu Boloni care și-a făcut efectul în vestiarul oaspeților, Metz s-a trezit. Și a punctat la fix. 2-2 în minutul 65 și 2-3 spre final (83), din penalty.

Metz a urcat pe locul 9, la jumătatea clasamentului, depășindu-le pe Marseille și Rennes, echipe cu loturi mult mai puternice. A lăsat barajul la cinci puncte în spate. Zona retrogradării directe e la șapte!

Șoc în Spania! Pep Guardiola, investigat într-o anchetă anti-terorism!
SPANIA
S-a stins faimosul antrenor al Barcelonei învins de Steaua în finala din 1986: „Cea mai urâtă experiență a vieții. O înfrângere care mi-a dat coșmaruri”