INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  URUGUAY

VIDEO Luis Suarez a marcat primul gol pentru Nacional + Aguero a urmărit partida de la tribuna oficială

Luis Suarez, Foto: Instagram

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2022 14:17 / Actualizat sambata, 06 august 2022 14:37

Luis Suarez, 35 de ani, a reuşit să înscrie primul gol pentru Nacional Montevideo, în partida cu Rentistas, 3-0, în campionatul din Uruguay. Atacantul a revenit în această vară la echipa la care a și debutat în fotbalul profesionist.

Fostul atacant al lui Atletico Madrid și Barcelona a intrat în repriza secundă și a reușit să închidă tabela în minutul 59. După ce a scăpat de marcajul unui adversar, Suarez a înscris cu capul, în urma unui corner bătut de Ocampo.

Ce se întâmplă cu FCU Craiova - CSU Craiova? Anunțul făcut azi de Mititelu în privința televizării
FCU CRAIOVA - CS UNIVERSITATEA CRAIOVA

VIDEO. Luis Suarez a marcat primul gol pentru Nacional

Nacional a obținut și un penalty pe final de meci, dar „El Pistolero” a ratat lovitura de pedeapsă, în minutul 84.

Luis Suarez înscria ultimul său gol pentru Nacional, în urmă cu 16 ani, chiar înainte de a părăsi continentul sud-american.

În 2006, s-a transferat în Olanda, la Groningen, unde începea frumoasa călătorie europeană, continuată la Ajax, Liverpool, Barcelona și Atletico Madrid.

Aguero, prezent la meciul lui Luis Suarez

Revenit în Uruguay, atacantul celest a debutat la Nacional, în meciul cu Atletico Goianiense, 0-1, din prima manșă a sferturilor de finală a Copa Sudamericana.

Bunul său prieten, Sergio Aguero (34 de ani), retras din activitate din cauza unor probleme cardiace, a profitat de timpul liber și a fost prezent pe Gran Parque Central, din Montevideo, pentru a-l susține. Fostul mare atacant argentinian a urmărit partida de la tribuna oficială, potrivit tycsports.com.

Evident că acum voi susține Nacional! I-am spus lui Luis că de acum încolo voi ține cu echipa lui.

- Sergio Aguero, pentru Nacional TV+

După meci, Aguero a primit cadou din partea lui Jose Fuentes, președintele clubului, un tricou personalizat cu numărul 10 și numele său, pe care l-a și îmbrăcat ulterior.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Decizie surprinzătoare luată de Real Madrid » A vândut în Catalonia unul dintre cei mai promițători fotbaliști spanioli

Au plecat ca din tun! Arsenal, victorie în primul meci al sezonului din Premier League

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping