INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Nu i-a mai ieșit » Barcelona a încercat o nouă „remontada” în La Liga, dar s-a împotmolit și ar putea pierde primul loc

Mallorca - Barcelona // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat miercuri, 27 septembrie 2023 00:32 / Actualizat miercuri, 27 septembrie 2023 08:53

Mallorca a ținut-o în șah pe Barcelona, scor 2-2, în etapa 7 din La Liga. „Pirații” au condus în două rânduri, dar s-au văzut egalați de fiecare dată de liderul campionatului.

Lider în La Liga la începutul etapei, Barcelona s-a deplasat în Palma de Mallorca, pentru un meci facil la prima vedere, contra unei echipe care agonisise doar 5 puncte în primele 6 runde.

Duelul s-a dovedit a fi o adevărată provocare pentru formația blaugrana. Vedat Muriqi, atacantul kosovar familiar pentru publicul din România, eliminat la meciul direct dintre cele două naționale, a deschis scorul în minutul 8.

Kosovarul a punctat din 8 metri, după ce oaspeții au pierdut mingea pe faza de construcție.

Blestemul oltenilor? Reghecampf, eliminat la debutul în Cupa Regelui chiar de fostul fotbalist din Superliga!
ARABIA SAUDITĂ

Barcelona a încercat o nouă revenire în La Liga, dar s-a împotmolit cu Mallorca

Raphinha a egalat pentru Barcelona în minutul 41, șut din afara careului, însă gazdele aveau să intre în avantaj la pauză, cu Abdon Prats trecându-și numele pe lista marcatorilor în prelungirile primei părți.

În partea secundă, Barcelona a avut mai mult mingea, posesie pe care a și fructificat-o pe tabelă în minutul 75, prin tânărul mijlocaș Fermin Lopez (20 de ani).

Oaspeții au căutat și golul 3, precum în etapa trecută, cu Celta Vigo, însă de această dată nu le-a mai ieșit. Putea să iasă chiar mai rău pentru catalani, dar Larin a ratat în ultimul minut dintr-o poziție ideală!

Cu 17 puncte în prezent, Barcelona ar putea fi depășită de două echipe până la finalul rundei: Girona are 16 puncte, Real Madrid 15, ambele un meci în minus față de echipa blaugrana.

Mai multe știri din Spania:

Situație bizară la Real Madrid » Ancelotti a anunțat că fotbalistul poate juca, dar imediat a venit comunicatul clubului: „S-a accidentat”

Ianis trece joi pe banca de rezerve: „Experimentul Hagi nu a mulțumit pe nimeni și este normal să-i lase locul altuia”

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”
Fostul coleg al lui Chivu la Inter face mărturisiri cutremurătoare: „De câțiva ani sunt 100% toxicoman și alcoolic. Mă tem de moarte și de pușcărie!”
Doar așa va mai fi păstrat Zeljko Kopic la Dinamo! Acestea sunt condițiile continuării „mariajului” cu roș-albii

Corvinul e în CORZI: dacă va juca în Europa, ar PIERDE dreptul de promovare în Superligă! » Cere dispensă din partea FRF: „Ar fi o aberație, să ne amâne!”

Pintilii l-a amendat pe Ngezana cu 200 de euro și nu i-a venit să creadă cu câți bani a apărut fotbalistul: „Du-te, mă, de aici!”