INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Manchester City, încurcată de Everton » Haaland, gol și mulți nervi! Clasamentul ACUM în Premier League

Manchester City a obținut doar o remiză pe teren propriu contra lui Everton, scor 1-1, în runda cu numărul 18 din Premier League. +6   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 decembrie 2022 19:09 / Actualizat sambata, 31 decembrie 2022 19:40

Atmosfera de sărbătoare de pe Etihad nu le-a priit elevilor lui Pep Guardiola. Manchester City a făcut unul dintre cele mai slabe meciuri ale sezonului, doar trei șuturi pe spațiul porții lui Pickford, și poate pierde contactul cu liderul Arsenal. „Tunarii” joacă astăzi, de la ora 19:30, live AICI.

Guardiola, mesaj emoționant după moartea lui Pele + Cei 6 fotbaliști eterni numiți de Pep
A MURIT PELE

Manchester City, pas greșit contra lui Everton

Campioana en-titre a deschis scorul în minutul 24, la singura sclipire a lui Erling Haaland. Vârful norvegian a trimis din 7 metri, după o pasă ideală a lui Mahrez.

Agasat constant, în special de Godfrey, Haaland și-a pierdut cumpătul în mai multe rânduri. A fost implicat în clinciuri, văzând inclusiv un avertisment, în minutul 44. Cu 10 minute înaintea finalului a fost iertat de eliminare, după un cot aplicat lui Tarkowski.

+2 FOTO

Everton s-a închis excelent și a lovit când a trebuit. Demaray Gray a finalizat un contraatac în minutul 64. A șutat imparabil, direct în vinclu, din colțul careului de 16 metri.

Guardiola a forțat în final, l-a introdus și pe proaspătul campion mondial Julian Alvarez, dar în zadar. Nici cele 11 minute adiționale n-au adus victoria.

Manchester City rămâne pe locul secund în Premier League, cu 36 de puncte, 4 sub liderul Arsenal. Everton este în zona periculoasă a clasamentului, doar locul 16, cu 15 puncte.

Clasamentul LIVE în Premier League: Manchester City, pe locul 2

VIDEO+FOTO Barcelona se împiedică de Espanyol, dar termină anul pe primul loc! Final cu două roșii și mulți nervi

Manchester United nu plânge după Ronaldo » Trei victorii la rând de la despărțirea de CR7