INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Manchester City - Tottenham 3-0 » Ilkay Gundogan și Rodri au răpus formația lui Jose Mourinho » Pep Guardiola, 16 victorii la rând

Manchester City - Tottenham 3-0 // foto: Guliver/gettyimages +7   FOTO
Manchester City - Tottenham 3-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 13 februarie 2021 18:51 / Actualizat duminica, 14 februarie 2021 11:48

Manchester City a zdrobit-o pe Tottenham într-un meci din etapa 24 a Premier League, scor 3-0.

Programul și rezultatele etapei 24 din Premier League pot fi văzute AICI

UPDATE Pep Guardiola, mai bun ca Jose Mourinho

După Klopp, a venit rândul lui Mourinho să cedeze sîmbătă la trei goluri diferență în fața liderului dezlănțuit. Man. City și-a prelungit la 16 seria record de succese și a legat și al șaselea meci fără gol primit, pentru prima oară în ultimii 119 ani ai clubului. Drumul spre 3-0 nu a fost deschis însă din penalty de Ederson, cum promitea Pep, ci de Rodri, Gündoğan completând cu o „dublă” după pauză. În 25 de dueluri, Guardiola are 11-7 la victorii cu Mou, care, cu Tottenham, încasează opt goluri în două partide consecutive. O premieră negativă în cariera de 21 de ani a portughezului.

Știre inițială:

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Tottenham, în minutul 14. Harry Kane a executat excelent o lovitură liberă pe care o obținuse tot el, dar balonul a lovit bara din stânga a porții apărate de Ederson.

În minutul 21, Hojbjerg l-a lovit pe Gungodan în gleznă în interiorul propriului careu, iar Manchester City a primit o lovitură de la 11 metri. Rodri a executat slab iar Lloris a fost aproape să pareze, dar portarul francez a intervenit moale, iar balonul a intrat în cele din urmă în poartă.

+3 FOTO

Gabriel Jesus a fost aproape să majoreze avantajul echipei sale în minutul 43, însă un șut al său din interiorul careului a șters bara transversală a porții lui Lloris.

Ilkay Gundogan, „dublă” în Manchester City - Tottenham

Manchester City a dus scorul la 2-0 în minutul 50, când o pasă excelentă a lui Sterling l-a găsit pe Gundogan în careu, iar neamțul nu a iertat. Lloris a fost din nou aproape să apere, dar încă o dată a fost bătut deși a atins mingea.

Același Ilkay Gundogan a stabilit scorul final, 3-0 în minutul 66, după ce a primit pasă decisivă de la portarul Hugo Lloris! Gundogan a preluat superb, l-a culcat pe Davinson Sanchez din fentă și a șutat pe lângă Lloris.

Eroul Gundogan a fost înlocuit în minutul 69 cu Ferran Torres, după ce a resimțit probleme musculare în zona inghinală.

11 goluria înscris Ilkay Gundogan în acest sezon de Premier League. Mijlocașul este cel mai bun marcator al „cetățenilor”

Clasament Premier League:

Manchester City - Tottenham 3-0

Manchester City - Tottenham, echipe de start:

Manchester City: Ederson - Cancelo, Stones, Laporte, Zinchenko - B. Silva, Rodri, Gundogan - Sterling, Jesus, Foden
Rezerve: Steffen, Dias, E. Garcia, Doyle, Aguero, Mahrez, B. Mendy, F. Torres, Walker
Antrenor: Josep Guardiola

Tottenham: Lloris - Tanganga, Sanchez, Dier, Davies - Ndombele, Hojbjerg - Lamela, Lucas, Son - Kane
Rezerve: Hart, Alderweireld, Alli, Carlos Vinicius, Bale, Bergwijn, Doherty, Sissoko, Winks
Antrenor: Jose Mourinho

Mai multe știri din fotbalul internațional:

VIDEO Radu Drăgușin a marcat primul său gol în fotbalul profesionist: „Capodoperă”

Notele primite de Ianis Hagi, după Rangers - Kilmarnock: „A luminat jocul în debut, dar s-a stins pe parcurs”