INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ANGLIEI

ULUITOR! Manchester United avea 3-0 pe Wembley cu echipa de liga a doua, în minutul 70: incredibil ce a urmat în semifinala Cupei Angliei

Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după 3-3 în 120 de minute și 4-2 după penalty-uri cu Coventry, formație din Championship/ foto Imago Images +11   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 21 aprilie 2024 20:32 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2024 23:49

Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după 3-3 în 120 de minute și 4-2 după penalty-uri cu Coventry, formație din Championship.

• Manchester City - Manchester United, finala Cupei Angliei, are loc pe 25 mai

Semifinala de pe Wembley a oferit o doză de dramatism neașteptată. United, care a jucat cu toți titularii, a avut 3-0 în minutul 71, dar a fost egalată de Coventry, golul 3 al echipei din Championship venind în minutul 90+5!

S-a ajuns în prelungiri, unde Coventry a marcat pentru 4-3 în minutul 120, însă reușita a fost anulată pentru un ofsaid milimetric, după consultarea VAR.

Gură importantă de oxigen pentru Liverpool » Victorie de control cu Fulham, pe Craven Cottage
PREMIER LEAGUE

FOTO. Manchester United și Coventry, semifinală nebună în Cupa Angliei

Manchester United - Coventry/ foto Imago
+7 FOTO

United a deschis scorul prin McTominay, în minutul 23, iar în prelungirile reprizei a doua a făcut 2-0, prin Maguire. Bruno a făcut 3-0 în minutul 58 și părea că semifinala e tranșată. Doar că divizionara secundă a revenit de nicăieri, începând cu minutul 71. Simms a redus din diferență, iar O'Hare a marcat al doilea gol al lui Coventry în minutul 79.

În prelungiri, Wright a egalat dintr-un penalty și a trimis meciul în timpul suplimentar. United a avut noroc la ultima fază a meciului, când Torp făcuse 4-3 pentru Coventry. A intervenit VAR-ul și a anulat reușita, pentru un ofsaid de câțiva milimetri. La penalty-uri, Casemiro a executat primul și a tras lamentabil, pe centrul porții, iar portarul lui Coventry a respins.

În acel moment, divizionara secundă devenea favorită să ajungă în finala cu Manchester City.

Wright și Torp au marcat, apoi O'Hare și Sheaf au ratat. Pentru United au înscris de la punctul cu var Dalot, Eriksen, Bruno și Hojlund, iar „diavolii” au câștigat cu 4-2 la loviturile de departajare.

Manchester United o va înfrunta pe Manchester City în finala Cupei Angliei. „Cetățenii” s-au calificat după ce au trecut de Chelsea în penultimul act, scor 1-0, prin golul lui Bernardo Silva.

Caseta meciului Coventry - Manchester United

Dramatism total! » Leverkusen o egalează pe Dortmund în minutul 90+8! Al 45-lea meci fără înfrângere pentru echipa lui Xabi Alonso
DORTMUND - LEVERKUSEN 1-1
Judecisiv » Bellingham i-a dat lovitura de grație Barcelonei în lupta pentru titlu. Real Madrid, precum FCSB în clasament